Cukrovka a Sladidlá: Med vs Granulovaný Cukor

Držanie hladiny glukózy pod kontrolou je pre ľudí s cukrovkou dôležité. Dobrá kontrola môže predchádzať alebo spomaliť komplikácie spojené s cukrovkou ako poškodenie nervov, očí alebo obličiek. Môže to tiež pomôcť zachrániť váš život.

Nikto presne nevie prečo vysoké hodnoty glukózy spôsobujú komplikácie u ľudí s cukrovkou, ale na základe najnovších výskumov, udržiavanie hodnôt glukózy v norme môže skutočne zachraňovať život.

Pridané cukry ako biely granulovaný cukor alebo med, patria do zoznamu jedál ktoré najviac spôsobujú rozhodenie hladiny cukru v krvi. Ovplyvňujú však všetky cukry krvné hodnoty rovnako?

Cukrovka a med – poznáte jeho zdravotné úcinky?

Výskumníci študovali veľa potenciálnych benefitov medu, od lokálnej aplikácie, ktorá môže pomôcť liečiť rany, až po reguláciu cholesterolu. Niektoré štúdie sa tiež zaoberali výskumom, či by med mohol regulovať glukózu v krvi.

Jedna štúdia zistila, že pravidelné konzumovanie medu by mohlo mať pozitívne účinky na telesnú hmotnosť a krvné lipidy u ľudí s cukrovkou. Avšak výrazné zvýšenie hemoglobínu A1c bolo tiež spozorované. Ďaľšia štúdia ukázala, že med spôsobil nižšiu glykemickú reakciu ako samotná glukóza. Navyše med má antimikrobiálne a antibakteriálne účinky a je zdrojom antioxidantov, ktoré môžu byť prospešné pre ľudí s cukrovkou.

Znamená to teda že konzumovať med je lepšie ako cukor pre diabetikov? Nie tak celkom. Obi dve štúdie odporučili hlbšie skúmanie tejto problematiky. Naďalej by ste mali kontorlovať množstvo medu ktoré konzumujete, tak isto ako cukor.

Med vs. Cukor

Vaše telo rozloží jedlo ktoré zjete na glukózu ktorá potom poháňa váš organizmus. Cukor je zložený z 50 percent z glukózy a z 50 percent z fruktózy. Fruktóza je typ cukru ktorý je rýchlo rozložený a môže ľahšie spôsobiť rozhodenie glukózy v krvi.

Zloženie medu tiež pozostáva najmä z cukru, ale iba 30 percent z glukózy a menej ako 40 percent z fruktózy. Obsahuje iné cukry a stopové prvky ktoré včely pozbierajú keď opeľujú rastliny, čo môže byť užitočné pre alergikov.

Med má nižší glykemický index ako granulovaný cukor, ale má viac kalórií. Jedna lyžica medu má 68 kalórií, zatiaľ čo 1 lyžica cukru obsahuje 49 kalórií.

Použite Menej Pre Viac Chuti

Jedna z najväčších výhod medu pre ľudí s cukrovkou je že má koncentrovanú chuť. To znamená, že ho môžete pridať menej bez toho aby ste obetovali chuť. Diabetikom sa odporúča aby zachádzali s medom rovnako ako s inými cukrami, aj napriek tomu, že sú s ním spojené možné zdravotné výhody. Americká Srdcová Asociácia odporúča obmedziť cukry na nie viac ako 6 kávových lyžičiek (2 lyžice) pre ženy a 9 kávových lyžičiek (3 lyžice) pre mužov. Mali by ste tiež počítať množstvo carbohydrátov prijatých z medu a pridať to do svojho denného limitu. Jedna lyžica medu obsahuje 17 gramov karbohydrátov.