Cukrovka, Alkohol a Sociálne Pitie

Ľudia s cukrovkou by mali byť obzvlášť opatrní čo sa týka pitia alkoholu, pretože alkohol môže niektoré komplikácie cukrovky zhoršiť. Na začiatok, alkohol ovplyvňuje fungovanie pečene v regulovaní hladiny cukru v krvi. Alkohol tiež môže ovplyvňovať účinok liekov ktoré sú predpísané na liečbu pacientom s cukrovkou. Aj keď pijete alkohol len zriedkavo, porozprávajte sa o tom s vašim lekárom aby vedel zhodnotiť, ktoré lieky sú pre vás najlepšie.

Čo potrebujete vedieť:

1. Alkohol ovplyvňuje účinky liekov na cukrovku.

Alkohol môže spôsobiť to, že hladina glukózy v krvi stúpne alebo klesne v závislosti od toho koľko si vypijete. Niektoré tabletky na diabetes (sulfonylureáty a meglitinidy) tiež znižujú hodnoty glukózy v krvi tým, že stimulujú pankreas aby vyrobil viac inzulínu. Kombinácia liekov na znižovanie hladiny cukru v krvi s alkoholom teda môže viesť ku hypoglykémii alebo tzv. „inzulínovému šoku“, čo je život ohrozujúci stav.

2. Alkohol zabraňuje pečeni robiť si svoju prácu.

Keď pijete alkohol, vaša pečeň musí pracovať aby ho odstránila z vášho tela namiesto toho, aby sa sústredila na regulovanie cukru v krvi. Práve z tohoto dôvodu by ste nikdy nemali piť alkohol keď vaša hladina cukru je už aj tak nízka.

3. Nikdy nepite alkohol na prázdny žalúdok.

Jedlo spomaľuje rýchlosť akým sa alkohol absorbuje do krvného obehu v organizme. Diabetologické Vzdelávacie Centrum v Kalifornskej Univerzite v San Franciscu odporúča jesť jedlo alebo olovrant obsahujúci karbohydráty keď pijete alkohol.

4. Vždy si otestujte hladinu cukru v krvi pred tým než si dáte alkoholický nápoj.

Alkohol narúša schopnosť vašej pečene v produkcii glukózy, takže sa uistite že poznáte svoje krvné hodnoty glukózy pred tým, ako si vypijete alkoholický nápoj.

5. Alkohol môže spôsobiť hypoglykémiu.

V priebehu niekoľkých minút priamo po požití alkoholu a následne až do 12 hodín od požitia, môže alkohol spôsobiť že vaša hladina cukru v krvi prudko klesne. Po konzumácii alkoholu si vždy skontrolujte hladinu glokózy v krvi a uistite sa že je v norme. Keď je vaša hladina glukózy v krvi nižšia ako 100 mg/dL, dajte si nejaké jedlo aby ste svoje hodnoty vyrovnali.

6. Môžete si zachrániť život tým, že budete piť pomaly.

Keď vážite 68 kilogramov, vašej pečeni trvá približne 2 hodiny spracovať jeden alkoholický nápoj.

Pitie príliš veľkého množstva alkoholu vám môže spôsobiť závraty, ospalosť a dezorientovanosť – to sú rovnaké príznaky ako pri hypoglykémii. Uistite sa že nosíte zdravotný náramok ktorý upozorní ľudí vo vašom okolí že ste diabetik, takže keď sa začnete správať ako intoxikovaný/opitý, aby vedeli že vaše symptómy môžu byť spôsobené hypoglykémiou. Ak vás zasiahne hypoglykémia, potrebujete sa najesť alebo užiť glukózové tablety, aby ste si zvýšili hladinu cukru v krvi.

7. Môžete si zachrániť život tým že poznáte svoje limity.

Lekár vám poradí aké množstvo alkoholu je pre vás bezpečné vypiť. V závislosti od vašich zdravotných záznamov to môže znamenať aj žiadny alkoholový limit. V niektorých prípadoch ženy s diagnózou cukrovky by nemali mať viac ako jeden alkoholický nápoj denne. Muži nie viac ako dva.