Diabetes mellitus, choroba medzi ľuďmi známa ako cukrovka, je ochorenie zradné, pretože prichádza veľmi plazivo a prvé známky môžu ostať dosť dlho nepovšimnuté. Najmä u detí sú symptómy často podceňované. Veľa krát sú jej príznaky prisudzované nadmernej fyzickej aktivite, rýchlemu rastu dieťaťa, prechladnutiu alebo problémom v škole.

Vedci dodnes nedokážu presne povedaťť, čo spôsobuje diabetes 1. typu. Vieme len, že na rozdiel od 2.typu nie je ovplyvniteľný prevenciou.

Pri cukrovke 1. typu nedokáže pankreas produkovať inzulín. Glukóza sa v krvi hromadí a nevyživuje tak telesné bunky. Tento typ býva najčastejšie diagnostikovaný do 30 rokov, ale väčšinou je odhalený už skôr – v období detstva a dospievania.

Ak sa dozviete, že váš potomok trpí cukrovkou, iste vás zachváti panika, strach aj úzkosť, ale nebojte sa. Pokiaľ bude vaše dieťa dodržiavať všetky lekárske odporúčania, môže s týmto typom cukrovky prežiť dlhý a kvalitný život.

Príznaky cukrovky u detí

Cukrovka u detí sa prejavuje predráždenosťou, u menších detí pomočovaním sa, silným pocitom hladu, chudnutím, vracaním, telesnú slabosťou, veľkým smädom atď. Ak si u svojho dieťaťa všimnete tieto symptómy, neváhajte a čo najskôr vyhľadajte lekára!

Dieťa, ktoré je postihnuté cukrovkou býva unavené, zoslabnuté, trpí nechutenstvom a bolesťami hlavy. Organizmus je náchylnejší k vírusovým ochoreniam a celková imunita tela je znížená. V prípade, že sa nedarí znížiť hladinu cukru v krvi k norme, hrozí poškodenie nervov a ciev v tele dieťaťa.

Novorodenecký diabetes, ktorý sa prejaví už v prvých dňoch či týždňoch života, je určitým spôsobom výnimočný. Nielen svojou vzácnosťou, ale tiež tým, že má trochu inú príčinu a môže mať aj iný priebeh ako diabetes, ktorý vznikne neskôr. V niektorých prípadoch môže novorodenecký diabetes po niekoľkých týždňoch liečby úplne vymiznúť a je možné prerušiť liečbu inzulínom, u niektorých detí sa však neskôr v detstve objaví znovu. U inej skupiny novonarodených detí býva typický výskyt u dvoch alebo viacerých súrodencov. Tento typ cukrovky je zrejme spôsobený vrodenou odchýlkou ​​látkovej výmeny, ktorá pretrváva celý život.

U dojčaťa sa niekedy prejaví skutočný diabetes 1. typu. Takéto dieťatko začne zle priberať na váhe, veľmi často a hojne močí do plienok. Moč je na plienkach nápadne svetlý a po zaschnutí je lepkavý vplyvom veľkého obsahu glukózy. Na rozdiel od väčších detí je v prvom roku života lepšie liečiť predovšetkým dávkami dlho pôsobiaceho (depotného) inzulínu. Rýchleho inzulínu býva potrebná veľmi málo alebo sa nepodáva vôbec, pretože aj po malých dávkach rýchleho inzulínu môže dôjsť k výraznému poklesu glykémie. Strava diabetického dojčatá sa nelíši od stravy ostatných dojčiat, jedinou výnimkou je sladenia čaju repným cukrom.

Liečba cukrovky u detí

Základom sú inzulínové injekcie a dobre zostavený jedálny plán. Opakovanými každodennými dávkami inzulínu nahrádzame ten inzulín, ktorý telo samo vyrobiť nedokáže. Hojne sa dnes používajú inzulínová perá, ktoré podanie injekcie uľahčujú. Pri liečbe cukrovky je nevyhnutné vyšetrovanie doma aj u lekára. Najdôležitejším vyšetrením pri diabete je potom vyšetrenie glykémie. Glykémia sa vyšetruje doma spravidla niekoľkokrát denne pomocou glukometra. Ďalej sa v domácom prostredí vyšetruje každý deň glykozúria (glukóza v moči) a ketonúrie (ketóny).

Všetko sa zapisuje denne do diabetického denníku spoločne s počtom zjedených výmenných jednotiek a jednotiek inzulínu. Pri kontrolách u diabetológa sa potom vyšetruje glykovaný hemoglobín, ktorý ukazuje, ako sa darilo liečiť diabetes v posledných troch mesiacoch. Ďalej sa kontroluje výška a váha dieťaťa a krvný tlak. Raz do roka sa spravidla odoberá krv na zistenie hodnoty TSH (funkcia štítnej žľazy), ďalej vyšetrenie krvných tukov a kreatinínu. Zvyčajne sa tiež vykonáva zber moču na posúdenie mikroalbuminie a vyšetrenie očného pozadia.

S cukrovkou môže váš potomok prežiť kvalitný život. Je však dôležité striktne dodržiavať lekárske rady. Predovšetkým dbajte na to, aby bol inzulín vášmu potomkovi dodávaný pravidelne, včas a presne podľa predpisu. Od začiatku ho učte samostatnosti. Mal by si sám uvedomovať túto povinnosť.

Zmeňte dieťaťu jedálniček. Ten musí byť vyvážený a menšej diéte sa vaše dieťa nevyhne. Je totiž nutné udržiavať cholesterol na normálnej úrovni a strážiť aj váhu potomka. Diétu je vhodné doplniť nejakou športovou aktivitou.

Dôležité je tiež naučiť ratolesť žiť život bez stresu. Dá sa to vôbec naučiť? Áno, odmala by mal byť potomok zvyknutý na to, že nestojí za to sa za niečím naháňať na úkor zdravia. Učte ho relaxovať a hlavne: buďte mu v tom dobrým príkladom.

Nezabúdajte na pravidelné návštevy lekára, a to nielen praktického, ale aj zubára, očného lekára atď.

Cukrovka je vážnou chorobou a iste vás rozhodí, ak bude diagnostikovaná práve vášmu potomkovi. Ale verte, že keď dieťa naučíte dbať viac o svoje zdravie, nebude musieť byť otrokom svojej choroby.