Cukrovka v tehotenstve

Tehotenstvo a začínajúce materstvo je čas, kedy sa v tele každej ženy začnú diať rôzne zmeny. Ak trpíte cukrovkou 1. alebo 2. typu a chcete otehotnieť, v tomto článku sa dozviete čo robiť, aby sa vaše dieťa narodilo zdravé. Môžete sa tiež dozvedieť, ako sa starať o vaše telo a vyhnúť sa komplikáciám spojených s cukrovkou pred, počas a po tehotenstve. Ak trpíte cukrovkou a už ste tehotná nepodliehajte panike, iba sa uistite, že robíte všetko preto, aby sa vaše dieťa narodilo zdravé.

Ak trpíte cukrovkou, nastal ten najlepší čas na kontrolu hladiny glukózy v krvi ešte pred otehotnením. Vysoká hladina glukózy v krvi môže byť škodlivá pre vaše dieťa, najmä počas prvých týždňov tehotenstva, keď ešte netušíte, že ste tehotná. Optimálna hladina glukózy je pri bežnej pacientke iná, ako pri pacientke, ktorá sa snaží otehotnieť.

Gestačný diabetes

Ak trpíte cukrovkou, vaše tehotenstvo je považované za rizikové. Rizikové tehotenstvo znamená, že máte zvýšené riziko vzniku problémov a komplikácií v priebehu tehotenstva. Počas rizikového tehotenstva je potrebné venovať osobitnú pozornosť svojmu zdraviu. Je veľmi pravdepodobné, že vás váš ošetrujúci lekár odporučí k špecialistovi na liečbu diabetu a komplikácií spojených s diabetom.

Milióny rizikových tehotenstiev, kde matky trpia diabetom, sú staršie ako 35 rokov, alebo čakajú dvojičky. Tieto pôrody sa zväčša skončia pôrodom zdravých detí.

Optimálna hladina glukózy v krvi

Udržiavať hladinu glukózy v tele v optimálnej hladine je to najdôležitejšie, čo musí budúca matka urobiť pred, aj počas tehotenstva, aby porodila zdravé dieťa. Váš tím zdravotnej starostlivosti a špecializovaní lekári vám môžu pomôcť správne si naplánovať porcie jedla, odporučia vám lieky na dosiahnutie optimálnej hladiny glukózy v krvi a pomôžu zvoliť vhodnú fyzickú aktivitu. Spoločne tak vytvoríte plán ideálnej starostlivosti pre vaše telo.

Tehotenstvo spôsobuje celý raz zmien v tele, takže je možné, že budete musieť zmeniť niektoré svoje stravovacie návyky, cvičebnú rutinu, alebo dokonca zmeniť lieky. Musíte sa znovu naučiť, ako dosiahnuť ideálnu hladinu glukózy v tele, aj keď máte diabetes už niekoľko rokov. Vaše potreby sa môžu opäť zmeniť v priebehu tehotenstva, čím viac sa bude približovať termín pôrodu.

Vplyv diabetu na dieťa

Vysoká hladina glukózy v tele matky pred a počas tehotenstva môže:

  • zhoršiť dlhodobé problémy súvisiace s diabetom, ako sú problémy s očami, srdcové choroby, alebo diabetické ochorenie obličiek
  • zvýšiť pravdepodobnosť problémov pri pôrode- predčasný pôrod, ťažkosti s dýchaním, alebo nízka hladina glukózy v krvi u dieťaťa, prípade iné zdravotné problémy
  • zvýšiť riziko, že sa vaše dieťa narodí s vrodenými chybami
  • zvyšuje riziko potratu, čo znamená predčasné ukončenie tehotenstva pred 20. týždňom tehotenstva, alebo narodenie mŕtveho dieťaťa, čiže smrť dieťaťa v maternici matky po 20. týždni tehotenstva.

Výskumy ukázali, že ženám s cukrovkou, ktoré udržiavali hladinu glukózy v krvi v optimálnej hladine pred, aj počas tehotenstva, sa rodil rovnaký počet detí s vrodenými chybami ako ženám, ktorým nebol diagnostikovaný diabetes.

Hladina glukózy v krvi tehotnej ženy prechádza prostredníctvom krvného obehu aj do krvi dieťaťa. Ak máte zvýšenú hladinu glukózy v krvi, potom má zvýšenú hladinu glukózy v krvi aj vaše dieťa. Po pôrode však môže hladina glukózy v tele dieťaťa rapídne klesnúť.

Optimálne hladiny glukózy v krvi

Ak uvažujete o tehotenstve a trpíte diabetom, poraďte sa so svojim ošetrujúcim lekárom o tom, aká je pre vás optimálna hladina glukózy v krvi. Lekár vám odporučí, kedy a ako často by ste mali skontrolovať vašu hladinu glukózy v krvi počas dňa, pretože to môže byť oveľa častejšie, ako ste boli doteraz zvyknutá. Hladinu glukózy v krvi si môžete zmerať aj doma pomocou glukometra. Namerané výsledky si nezabudnite značiť.

Optimálna hladina glukózy v krvi počas tehotenstva u žien, ktoré majú diabetes:

  • pred jedlom a po prebudení- 80-110 mg/dl
  • 1 až 2 hodiny po jedle 100-155 mg/dl

Meranie glukózy

Počas tehotenstva budete musieť hladinu glukózy v krvi kontrolovať niekoľkokrát denne pomocou glukometra. Väčšina odborníkov odporúča skontrolovať hladinu glukózy v krvi počas dňa najmenej štyrikrát. Porozprávajte sa so svojim ošetrujúcim lekárom o tom, kedy je ideálne skontrolovať hladinu glukózy v krvi a vyhraďte si na kontrolu glukózy čas v priebehu dňa.

Je dôležité získať správne výsledky z vášho glukometra na objektívne posúdenie stavu pacientky. Vždy postupujte podľa návodu na použitie glukometra. V prípade, že sa vám zdá výsledok glukózového testu neobjektívny, znovu skontrolujte hladinu glukózy v krvi pomocou glukometra. Ak máte problémy s používaním glukometra, alebo máte akékoľvek otázky týkajúce sa jeho použitia, neváhajte sa opýtať svojho ošetrujúceho lekára.

Test HbA1c

Ďalším spôsobom ako zistiť, či máte zvýšenú hladinu glukózy v krvi je test HbA1c. Výsledky testu HbA1c odrážajú priemernú hladinu glukózy v krvi, inak nazývanú hladina cukru v krvi za posledné 3 mesiace. Výsledky HbA1c testu sa udávajú v percentách, čím je percento vyššie, tým je aj hladina glukózy v krvi vyššia. Optimálna hladina HbA1c je nižšia ako 5,7%.

Krvný test HbA1c môže byť realizovaný pri prvej návšteve vášho lekára počas tehotenstva. Lekár týmto testom zisťuje, či tehotná žena netrpela diabetom už pred otehotnením. HbA1c test sa vykonáva najmä ženám, ktoré sú v rizikovej skupine, čiže trpia nadváhou, obezitou, alebo sa v ich rodine vyskytla diagnóza cukrovky akéhokoľvek typu.

Nízka hladina glukózy v krvi

Keď je hladina glukózy v krvi príliš nízka, vaše telo nemá dostatok energie, ktoré potrebuje na správne fungovanie organizmu. Tento stav sa nazýva hypoglykémia. K hypoglykémií dochádza vtedy, ak hladina glukózy v krvi klesne teste pod normálnu hodnotu, čo znamená pod 70 mg/dl. Medzi časté príznaky hypoglykémie patrí mierny tras a nervozita, bolesti hlavy, smäd, rozmazané videnie, ospalosť, únava, závraty, dezorientácia, rýchly a nepravidelný srdcový tep, alebo problémy so sústredením.  Hypoglykémia sa môže prejavovať aj počas spánku. Ak sa u vás prejavia známky hypoglykémie, okamžite zjedzte, alebo vypite nápoj s vyšším obsahom sacharidov, čiže cukrov, aby sa hladina glukózy v krvi vrátila do normálnej hladiny.

Sacharidy sa nachádzajú v mnohých potravinách, ako sú sladené nápoje, sladkosti, alebo sladké ovocie. Aby ste zabránili príznakom hypoglykémie aj počas noci, stále majte na nočnom stolíku krabicu sušienok, cereálnu tyčinku, alebo akúkoľvek sladkosť.

Nízka hladina glukózy v krvi môže byť spôsobená aj konzumáciou alkoholických nápojov. Avšak ženy, ktoré sa snažia otehotnieť, alebo tehotné ženy by sa mali obzvlášť vyhýbať konzumovaniu alkoholických nápojov.