Prevencia diabetu po tehotenstve

Niektoré ženy trpia cukrovku v priebehu tehotenstva. Tento druh cukrovky sa nazýva gestačný diabetes. Vo väčšine prípadov však gestačný diabetes zmizne okamžite po pôrode. Aj keď sa prejavy gestačného diabetu po pôrode vytratia, ženy, ktoré trpeli gestačným diabetom počas tehotenstva, majú vyššiu pravdepodobnosť vzniku diabetu v priebehu života. Vaše dieťa bude mať takisto sklon k obezite a vyššiu pravdepodobnosť vzniku diabetu 2. typu počas života.

Gestačný diabetes

Gestačný diabetes je druh cukrovky, ktorý spôsobuje, že vaše telo počas tehotenstva nedokáže vytvoriť dostatočné množstvo inzulínu pre vaše telo. Počas tehotenstva telo ženy začne produkovať viac hormónov a prechádza rôznymi zmenami. Tieto zmeny spôsobujú, že bunky v tele tehotnej ženy nevyužívajú inzulín efektívne a dochádza k inzulínovej rezistencii. Gestačný diabetes sa objaví najmä v prípade, že vaše telo nezačne vytvárať dostatočné množstvo inzulínu.

Tehotenstvo a diabetes mellitus 1. typu

Ženy, ktoré trpia diabetom 1. typu, ale udržiavajú svoju hladinu glukózy v krvi na optimálnej úrovni, sú rovnako plodné ako ženy, ktoré diabetom netrpia. Neliečený diabetes môže spôsobiť poruchy ovulácie a nepravidelný menštruačný cyklus. V prípade, ak udržiavate hladinu glukózy v krvi v norme, je málo pravdepodobné, že sa u vás vyskytnú vážne komplikácie, ako je napríklad potrat, alebo smrť nenarodeného dieťaťa.

Plánovanie tehotenstva

Ženy, ktoré trpia cukrovkou už pred tehotenstvom, by mali svoje tehotenstvo naplánovať. Pre správny vývoj dieťaťa v maternici je potrebná pravidelná kontrola hladiny glukózy v krvi. Na vývoj dieťaťa vplývajú veľmi negatívne vysoké hodnoty glukózy v krvi, najmä počas prvých 9. týždňov tehotenstva, kedy sa vyvíjajú dôležité orgány dieťaťa.

Pravidelná kontrola hladiny glukózy v krvi nie je potrebná len počas raného obdobia tehotenstva, ale počas celého trvania tehotenstva, inak môže dôjsť k ohrozeniu zdravia dieťaťa. Pri nesprávnej liečbe cukrovky sa u vášho dieťaťa môže prejaviť veľká pôrodná hmotnosť (nad 4,0 kg), zväčšené srdce, slezina, pečeň, alebo nadobličky. Po pôrode môžu mať tieto deti problémy s dýchaním, príčinou sú nedostatočne vyvinuté pľúca. Porucha dýchania môže trvať aj 2-3 dni.

Vysoká hladina glukózy v krvi

Pri vysokej hladine glukózy krvi v tele matky môže dieťa trpieť nedostatkom kyslíka, čo môže spôsobiť postupné odumieranie mozgu. Nedostatok kyslíka je spôsobený nedostatočnou premenou farbiva v červených krvinkách. Tieto príznaky sa môžu prejaviť aj u žien, ktoré trpeli diabetom len krátko pred tehotenstvom.

Diabetes predstavuje veľkú záťaž aj pre obličky. V priebehu tehotenstva sa preto môže zhoršiť aj diabetické ochorenie obličiek. V ranom štádiu tehotenstva sa u matky nemusia prejaviť žiadne príznaky ochorenia obličiek. Jedným z hlavných príznakov ochorenia obličiek je opuch končatín. Medzi ďalšie príznaky diabetického ochorenia obličiek môžeme zaradiť ospalosť, bolesti hlavy, zvýšenú, alebo zníženú potrebu močiť, problémy so spánkom, nevoľnosť od žalúdka a zvracanie, alebo svalové kŕče.

Tehotenstvo a diabetes mellitus 2. typu

Zásady starostlivosti o zdravie matky u žien s diabetom typu 1 a diabetom typu 2 sú takmer úplne rovnaké. Pri diabete je potrebná pravidelná kontrola glukózy v krvi matky. Tehotná žena by si mala dať pozor na zdravý jedálniček, dostatok fyzickej aktivity a správne dávkovanie liekov. Počas tehotenstva sa dávkovanie liekov môže meniť vplyvom rastúceho plodu v maternici. Nezabudnite na pravidelné kontroly u vášho ošetrujúceho lekára.

Počas tehotenstva sa nesmú užívať perorálne antidiabetiká, ani lieky na zníženie cholesterolu v krvi. Liečba tabletami sa nahrádza liečbou inzulínom. Buďte obzvlášť opatrná pri užívaní liekov na vysoký krvný tlak. Ošetrujúci lekár vám môže odporučiť zmenu stravy a zvýšenie fyzickej aktivity, ak ste obézna, alebo trpíte nadváhou. Je to preto, že obezita sa často spája so zrýchleným rastom plodu a zvýšeným rizikom poranení počas pôrodu.

Kontrola diabetu po tehotenstve

V prípade, že ste počas tehotenstva trpeli gestačným diabetom, existuje veľká pravdepodobnosť, že sa u vás prejaví diabetes typu 2. Po narodení dieťaťa, v priebehu 6 až 12 týždňov po pôrode, si nechajte vyšetriť hladinu glukózy v krvi. V prípade, že sa hladina glukózy v krvi pohybuje v normálnych hodnotách, nechajte sa preventívne vyšetriť každé 3 roky. Ak výsledky testov ukazujú, že máte zvýšenú hladinu cukru v krvi, ale nie je ešte dostačujúca na diagnostikovanie cukrovky, nechajte sa vyšetriť každý rok. Zvýšená hladina cukru v krvi znamená, že sa u vás objavil prediabetes, takže sa nachádzate v rizikovej skupine.

Ak vaše výsledky testov ukazujú, že máte zvýšené riziko vzniku cukrovky a trpíte nadváhou, požiadajte svojho lekára, aby vás informoval o tom, aké zmeny by ste mali podniknúť ako prevenciu diabetu. Lekár vám pravdepodobne odporučí, aby ste sa začali stravovať zdravšie a zvýšili vašu fyzickú aktivitu. Môže vám odporučiť lieky, ako je metformín, ktorý napomáha pri prevencii vzniku diabetu 2. typu.

Zmena jedálnička

Do vášho jedálnička by ste mali zaradiť zdravé potraviny. Uprednostňujte čerstvé, alebo mrazené ovocie a zeleninu. Jedzte chudé mäso, ako je kuracie, alebo morčacie mäso a ryby. Konzumujte nízkotučné mliečne výrobky, mlieko, syry a jogurty. Namiesto džúsov a sladených vôd pite čistú vodu, alebo neochutené minerálky. Jedzte menšie porcie jedál, ktoré vám pomôžu dosiahnuť optimálnu váhu.

Zaraďte do svojho života viac fyzickej aktivity. Snažte sa pravidelne cvičiť aspoň 30 minút denne, 5 dní v týždni. Tridsaťminútové cvičenie si môžete rozdeliť aj na kratšie úseky, čiže 10 minút fyzickej aktivity trikrát denne. Vyskúšajte rôzne druhy kolektívneho športu, ako volejbal, hádzaná, alebo individuálne športy, ako sú korčuľovanie, plávanie, beh, či cyklistika.

Zapojte aj vaše deti

Ak je vaše dieťa staršie, pokúste sa zapojiť ho do zdravého životného štýlu.

  • nakupujte spolu s deťmi zdravé potraviny
  • zapojte svoje deti do fyzických aktivít- deti by mali byť fyzicky aktívne minimálne 60 minút denne
  • snažte sa robiť všetko ako rodina, vyberajte spolu jedlá, ktoré budete variť, zapojte deti do spoločnej prípravy jedál, hrajte sa v kuchyni
  • obmedzte trávenie času detí pred televíziou, notebookom, alebo na tablete na maximálne 2 hodiny denne
  • choďte spolu s deťmi do parku, na ihrisko, alebo na plaváreň