Cvičenie pri cukrovke

Pravidelné cvičenie a snaha o zlepšenie životného štýlu, sú veľmi prospešné pre telo. Je dobré si uvedomiť, že zdravá strava a cvičenie sú kľúčové pri boji s diabetom. Štúdie preukázali, že životný štýl môže zásadne zlepšiť množstvo tuku v krvi, krvný tlak, zlepšiť citlivosť na inzulín a pomáha znížiť vysokú hladinu cukru v krvi. Dokonca sa preukázalo, že vysoká telesná hmotnosť, nadváha až obezita sú úzko spojené so vznikom diabetu.

Štúdia

Štúdia s názvom Program prevencie diabetu ukázala, že ľudia so zvýšeným rizikom cukrovky, pomocou malej zmeny životného štýlu, dokázali znížiť riziko vzniku diabetu 2. typu až o 58%. Pri tejto štúdií pacienti zmenili svoj životný štýl, čo zahŕňalo pravidelnú zdravú stravu a každodenné cvičenie minimálne 30 minút. Majte však na pamäti, že diéta a cvičenie by malo ísť vždy ruka v ruke.

Cvičenie a strava

Môžete cvičiť každý deň, ale ak je vo vašej strave veľa cukru a tuku a veľmi málo vlákniny, alebo rastlinných látok, pravdepodobne sa u vás neprejavia výrazné zdravotné zmeny. Platí to aj naopak. Môžete jesť vyváženú zdravú stravu, ktorá obsahuje optimálne množstvo výživných látok, ale ak sa nezačnete hýbať, bude váš kardiovaskulárny systém trpieť.

Diabetes a kardiovaskulárne zdravie sú veľmi zložito prepojené. Vyskúšajte aspoň mesiac cvičiť minimálne 30 minút denne a uvidíte ako vám to pomôže zlepšiť vás zdravotný stav. Pravidelné cvičenie a zdravá strava podporuje lepšiu kontrolu nad hladinou cukru v krvi, lepšiu náladu a vyššiu dávku energie, čo uľahčuje vykonávať každodenné povinnosti.

Na začiatku začnite pomaly, pretože každý pohyb sa počíta. Začnite vykonávať športové aktivity, ktoré vás bavia, takže je málo pravdepodobné, že sa ich časom vzdáte. Prospešné cvičenie môže byť rovnako jednoduché, ako každodenná chôdza. Aj malé zmeny môžu znamenať veľký rozdiel.

Tipy na cvičenie

  • Zaparkujte svoje auto ďalej od miesta vašej práce. Vyberajte si dlhšiu cestu do obchodu, než obvykle, alebo sa poprechádzajte po námestí. Všetky tieto drobné cvičenia každý deň sa sčítajú. Ak nemôžete chodiť každý deň 30 minút, skúste chodiť trikrát denne po dobu 10 minút.
  • Vyhýbajte sa výťahom, namiesto toho použite radšej schody. Chôdza po schodoch rozcvičí vaše telo a výrazne to prospeje aj vášmu kardiovaskulárnemu systému.
  • Ak máte sedavé zamestnanie, snažte sa každých 15 minút vstať a prejsť sa. Všetko, čo urobíte pre svoje telo sa vám vráti v podobe pevného zdravia.

Stanovte si ciele

Na začiatok si stanovte len malé a reálne dosiahnuteľné ciele, ktoré zvládnete zapojiť do svojho každodenného života. Po týždni si svoj cieľ zvýšte a takto pokračujte až do doby, kým nebudete cvičiť minimálne 30 minút denne, alebo dokonca viac.

Výskumy ukazujú, že mierne až stredne intenzívne cvičenie, ktoré zaradíte do svojho cvičebného plánu, má veľmi priaznivý vplyv na zdravie pacienta. Mierna, až stredne intenzívna aktivita zahŕňa chôdzu, alebo beh po dobu 10-30 minút denne. Cvičeniu by ste sa mali ideálne venovať tri až päťkrát do týždňa. Ak budete dodržiavať tieto časy je veľmi pravdepodobné, že budete mať hladinu cukru v krvi viac pod kontrolou.

Ideálna kombinácia

Optimálne telesné cvičenie zahŕňa dve aktivity, ktoré sú síce rozdielne, ale výborne sa dopĺňajú. Mali by ste preferovať kombináciu aeróbneho a silového tréningu. Štúdie preukázali, že kombinácia aeróbneho a silového tréningu môže výrazne ovplyvniť kontrolu hladiny cukru v krvi. Štúdie takisto preukázali, že kombinácia týchto tréningov je oveľa účinnejšia, ako keď sa tieto druhy tréningov vykonávajú samostatne.

Aeróbny tréning

Aeróbny tréning zahŕňa všetky druhy športov a pohybových aktivít, pri ktorých sa vám zvýši tepová frekvencia. Medzi tieto druhy športu sa zaraďuje beh, rýchla chôdza, plávanie, tanec, kolektívne športy ako je basketbal, či volejbal, alebo tenis.

Silový tréning

Silový tréning je viac zameraný na budovanie svalov. Nižšie hmotnosti činiek môžu byť veľmi užitočné pre budovanie svalov v hornej časti tela. Pred začatím silového tréningu sa poraďte s trénerom, ktorý vám poradí vhodné cviky a pomôže vám zostaviť tréningový plán, ktorý najviac vyhovuje vašim potrebám.