Čo je to Diabetes Insipidus?

Močová Úplavica (Diabetes Insipidus – DI) je vzácny stav zlyhania funkcie obličiek keď nie sú schopné šetriť vodu. Výsledkom je nadmerný pocit smädu a časté močenie. Existuje niekoľko druhov močovej úplavice a často môžu byť úspešne vyliečené.

Táto diagnóza nemá nič spoločné s klasickou diagnózou Diabetes Mellitus (diagnóza často nazývaná ľudovo ako „cukrovka“).

Normálna Regulácia Tekutín

Na to aby sme pochopili močovú úplavicu, potrebujeme pochopiť ako vaše telo normálne používa a reguluje tekutiny v organizme.

Tekutiny tvoria až 60 percent z celkového množstva hmoty ľudského tela. Udržiavanie správneho množstva tekutín v tele je kľúčom ku zdraviu. Musíte piť vodu aby ste vyrovnávali a regulovali tekutiny vo vašom tele.

Navyše, k vášmu aktívnemu príjmu tekutín, vaše telo využíva systém regulácie tekutín v orgánoch a regulácie tvorby hormónov v organizme. Obličky tvoria dôležitú úlohu pri regulovaní tekutín v tele tým, že odstraňujú nadbytočné tekutiny z krvného obehu. Močový mechúr zachytáva túto odstraňovanú tekutinu dokým sa nevymočíte. Vaše telo reguluje hodnoty tekutín v tele tak, že keď sa viac potíte, obličky vyprodukujú menej moču, alebo vytvárajú viac moču, keď sa v tele nahromadí viac tekutín.

Váš mozog reguluje tento proces rôznymi spôsobmi. Vaše podlôžko (Hypotalamus), ako súčasť mozgu, reguluje vaše pocity smädu a potreby piť vodu. Mozog tiež produkuje antidiuretický hormón (ADH), volaný vazoprezín, ktorý je uskladnený v hypofýze po jeho vyprodukovaní. Keď vaše telo potrebuje získať tekutiny, hypofýza vylúči vazoprezín do krvného obehu. Keď sa potrebujete zbaviť vody, hormón nie je vylúčený a vaše obličky vám spôsobia pocit potreby močenia.

Keď sa akákoľvek časť tohto regulačného systému naruší, može to viesť ku močovej úplavici.

Aké typy Močovej Úplavice poznáme?

Sú štyri typy Močovej Úplavice :

Centrálny Diabetes Insipidus

To je najčastejšie vyskytovaná forma močovej úplavice a je spôsobená poškodením hypofýzy alebo hypotalamu (podlôžka). Toto poškodenie spôsobuje že antidiuretický hormón (ADH) sa normálne neprodukuje, neukladá a nevylučuje.

Podľa Národnej Inštitúcie Obličkových a Urologických Porúch v Clearinghouse, tento typ DI často vzniká ako dôsledok úrazu hlavy, porúch ktoré spôsobujú opuch mozgu, operačných zákrokov, nádorov, straty prívodu krvi do hypofýzy alebo vzácnej genetickej poruchy (NKUDIC, 2012).

Nefrogenný Diabetes Insipidus

Je spôsobený poruchou obličiek ktoré sú neschopné reagovať na ADH.

Može byť tiež spôsobený liekmi (lítiom alebo tetracyklýnom), vysokými hodnotami kalcia v krvi, alebo inými zdravotnými príčinami ako srpkovitá anémia, polycistické obličky alebo vzácnou genetickou poruchou.

Dipsogenetický Diabetes Insipidus

Táto forma poruchy je spôsobená dysfunkciou mechanizmu vyvolávajúceho smäd v mozgu (hypothalamom) v dôsledku čoho sa príjma nadmerné množstvo tekutín. Presná príčina je neznáma, ale za pridružené príčiny sa považujú mentálne poruchy a sarkoidóza.

Gestačný Diabetes Insipidus

Tento typ DI sa objavuje len počas tehotenstva, keď enzým tvoriaci sa v placente ničí matkin vlastný ADH. Placenta hraje dôležitú úlohu pri výmene živín a odpadových látok medzi plodom a matkou.

V niektorých prípadoch sa príčiny DI môžu zisťovať veľmi ťažko.

Aké Sú Rizikové Faktory Močovej Úplavice

Táto porucha sa môže objaviť u kohokoľvek, ale vo všetkých prípadoch okrem Gestačnej DI väčšinou postihuje mužov. Najnovšie štúdie poukazujú že môžu mať genetickú príčinu.

Aké Sú Symptómy Močovej Úplavice?

Medzi hlavné príznaky DI patrí prehnaný pocit smädu – môžete mať nekontrolovateľný pocit smädu – a zvýšenú potrebu močenia. Podľa Mayo Kliniky, váš denný objem moču sa môže pohybovať od 2,5 litra do 15 litrov. Normálny objem vylúčeného moču je však od 1,5 litra do 2,27 litra na deň (Mayo Clinic, 2010).

Môžete sa tiež často budiť kvôli močeniu počas noci alebo dokonca pomočovať v posteli.

Možné symptómy u malých detí a kojencov zahŕňajú:

 • úzkostlivosť a plač
 • neobvykle mokré plienky či nočné pomočovanie
 • horúčka, vracanie alebo hnačky
 • suchá pokožka
 • oneskorený vývin
 • strata hmotnosti

Mali by ste ihneď kontaktovať vášho lekára ak spozorujete tieto príznaky na vás alebo vašom dieťati.

Ako Sa Diagnostikuje Močová Úplavica?

Váš doktor sa s vami porozpráva o symptómoch a zhodnotí ktoré testy bude potrebné spraviť. Doktor vám môže previesť niekoľko vyšetrení.

Rozbor moču

Doktor vám odoberie vzorku moču na otestovanie koncentrácie soli a iných odpadových látok v moči. Keď máte DI, váš rozbor moču bude mať vysokú koncentráciu vody a nízku koncentráciu odpadových látok.

Vodný Deprivačný Test

Prestanete piť vodu na určitý stanovený čas pred testom. Potom sa vám odoberú vzorky krvi a moču, a následne váš lekár zhodnotí zmeny v:

 • hladine sodíka a osmolality v krvi
 • telesnej hmotnosti
 • množstve moču
 • zložení moču
 • ADH hodnoty v krvi

Test je prevádzaný pod dohľadom a u niektorých ľudí môže vyžadovať hospitalizáciu aby bolo zaistené, že sa vyšetrenie prevádza bezpečne.

Magnetická Rezonancia (MRI)

Tento prístroj vám zoberie obraz vášho mozgového tkaniva využitím magnetického a rádiového žiarenia. Ukáže to či máte nejaké poškodenie v mozgovom tkanive, ktoré by mohlo spôsobovať vaše symptómy. Váš lekár sa detailne pozrie na vašu hypofýzu pre prípadné poškodenia a abnormality.

Genetický Screening

Môže byť prevedný aby sa zistila prípadná zdedená forma DI na základe vašej rodinnej histórie.

Ako Sa Lieči Diabetes Insipidus?

Liečba závisí od toho ktorý typ DI vám bude diagnostikovaný, a ako závažný je váš stav. V miernych prípadoch močovej úplavice vám doktor odporučí zvýšiť váš denný príjem vody na určité množstvo.

Hormonálna Liečba

Najbežnejší spôsob liečby všetkých druhov DI je dezmopresín. To je umelý hormón ktorý môže byť užívaný vo forme tabletiek, nosového spreja alebo injekčne. Je to syntetická forma hormónu vazoprezín. Počas užívania tohto liečiva je dôležité regulovať váš príjem vody a piť len keď ste smädný.

Desmoprezín je často predpísaný na závažný gestačný DI.

Lieky a Liečivá

Pri nefrogénnej močovej úplavici liečba zahŕňa vysoké dávky dezmopresínu spolu s ďaľšími liekmi ako hydrochlorotyazid alebo indometacín, alebo kombináciou liekov s názvom Moduretic. Keď užívate tieto lieky, je dôležité piť len vtedy keď pociťujete smäd.

Keď je váš stav spôsobený liekmi ktoré užívate, váš lekár vám poradí ako nahradiť alebo prestať užívať tieto liečivá. Neprestávajte však užívať žiadne lieky pred tým, než sa o tom poradíte so svojím lekárom.

Liečba Prvotnej Príčiny

Keď je váš DI spôsobený inou chorobou ako napríklad nádorom alebo problémom s hypofýzou, váš lekár najskôr vylieči túto chorobu a potom rozhodne, či je vašu močovú úplavicu stále potrebné liečiť.

Neexistuje špeciálna liečba na dispogenetický DI, ale liečba symptómov alebo primárne mentálnej poruchy môže uľaviť of príznakov.

Zmeny v Stravovaní

Možno budete musieť držať diétu s nízkym obsahom solí v jedle, aby ste znížili objem moču produkovaného vašimi obličkami.

Zmena Životného Štýlu

Zmena životného štýlu je dôležitá pri liečbe DI. Najdôležitejšie je zabrániť dehydratácii. Môžete si to zaistiť tým, že so sebou budete nosiť vodu kdekoľvek pôjdete, alebo ponúkať vodu každých pár hodín vášmu dieťaťu, keď je ono postihnuté touto diagnózou. Váš doktor vám poradí koľko tekutín by ste mali vypiť každý deň.

Taktiež je odporúčané nosiť pri sebe kartu s vašimi zdravotnými informáciami alebo nosiť náramok záchrany v núdzovom prípade. Pretože dehydratácia môže nastať rýchlo, ľudia okolo vás by mali byť upovedomení o vašom zdravotnom stave.