Čo Je To Diabetická Noha?

Je to častá komplikácia cukrovky typu 1 a 2 spôsobená nekontrolovanými výsokými hladinami cukru v krvi, ktoré spôsobujú poškodenie nervov. Podľa Americkej Asociácie pre Diabetes (ADA), približne 60 až 70 percent diabetikov trpí nejakou formou neuropatie.

V ťažkých a dlhotrvajúcich prípadoch neuropatie, môžu pacienti trpieť zraneniami a infekciami na končatinách alebo mäkkých tkanivách v takom rozsahu, že musia byť amputované. Keď máte cukrovku a pociťujete znecitlivenosť, brnenie, bolesť alebo slabosť v rukách alebo nohách, musíte navštíviť lekára. Toto sú prvé príznaky neuropatie.

Druhy Diabetickej Neuropatie

Existujú štyri hlavné typy neuropatie príznačné pre ľudí ktorí majú cukrovku. Najčastejšia je forma periférnej neuropatie, alebo poškodenia nervov ktoré siahajú od mozgu a chrbtice do všetkých častí tela.

Najčastejšie sú postihnuté nervové zakončenia vašich nôh a rúk. Periférna neuropatia môže spôsobiť necitlivosť, brnenie a bolesť v končatinách.

Ľudia s periférnou neuropatiou dolnej polovice tela nemusia cítiť zranenie a bolesť na chodidle, ktoré sa môže infikovať.

Druhý najčastejší typ neuropatie u ľudí s cukrovkou je autonómna neuropatia.

Autonómny nervový systém spúšťa mimovoľné systémy v tele, systémy nad ktorými nemáme vedomú kontrolu. Mnohé orgány v našom tele sú ovládané týmto systémom. Autonómny systém napríklad ovláda dôležité orgány ako sú srdce, močový mechúr a pľúca.

Autonómna neuropatia teda môže spôsobiť poruchu fungovania tráviaceho a močového ústrojenstva, ale aj očí a pohlavných orgánov. Bežná sťažnosť mužov trpiacich diabetickou neuropatiou je porucha erekcie alebo impotencia. Kardiovaskulárna autonómna neuropatia, ktorá postihuje srdce, je hlavným smrteľným rizikovým faktorom.

Menej známa forma neuropatie je proximálna neuropatia, tiež známa ako diabetická amyotrofia. Táto forma neuropatie je obyčajne videná u starých ľudí s 2. typom cukrovky.
Najviac postihuje boky, stehná a nohy. Diabetická amyotrofia zvyčajne postihuje iba jednu stranu tela.

Posledný druh neuropatie je fokálna neuropatia alebo mononeuropatia, ktorá sa objavuje keď sa poškodí jeden konkrétny nerv alebo skupina nervov, spôsobujúca slabosť v postihnutej oblasti. Bolesť pri mononeuropatii môže byť extrémna, ale zvykne sa sama vyliečiť po nejakom čase a nevedie ku dlhodobým komplikáciam.

Je dôležité aby ste sa porozpávali so svojím doktorom keď si myslíte že pociťujete neuropatiu. Liek predpisovaný na cukrovku, metformín, môže znížiť hladinu vitamínu B12 čo môže spôsobiť neuropatiu. Lekár vám pomôže diagnostikovať a liečiť akékoľvek problémy s nervami ktoré môžete zažívať.

Čo spôsobuje Diabetickú Neuropatiu?

Diabetická neuropatia je spôsobená poškodením nervov najmä kvôli rôznym faktorom aké sú:

 • vysoký obsah cukru v krvi po dlhšiu dobu
 • poškodenie ciev ako napríklad poškodenie vysokou hladinou cholesterolu
 • mechanické poškodenia ako napríklad zranenia spôsobené syndrómom karpálneho tunela
 • životný štýl ako fajčenie a pitie alkoholu

Aké Sú Príznaky Diabetickej Neuropatie?

Je bežné, že sa symptómy neuropatie objavujú postupne. Vo väčšine prípadov je prvým príznakom pocit brnenia v chodidle.

Ďaľšie príznaky diabetickej neuropatie zahŕňajú:

Other common signs and symptoms of diabetic neuropathy include:

 • citlivosť na dotyk
 • strata citlivosti na dotyk
 • problém zkoordinovať chôdzu
 • necitlivosť alebo bolesť v končatinách
 • svalová slabosť
 • nevoľnosť a zažívacie ťažkosti
 • hnačka alebo zápcha
 • závraty po vstaní
 • nadmerné potenie
 • suchosť pošvy u žien a poruchy erekcie u mužov
 • vredy na chodidlách
 • kožné infekcie

Ako Je Diabetická Neuropatia Diagnostikovaná?

Lekár sa vás opýta na symptómy a zdravotnú históriu a prevedie fyzickú prehliadku. Počas prehliadky vám doktor skontroluje reflexy a úroveň citlivosti na vibrácie, teplotu a dotyk, ako aj srdcový tep, krvný tlak, svalový tonus a tak ďalej.

Na otestovanie vašich chodidiel môže doktor previesť jednoduchý test použitím nylonového vlákna, aby skontroloval prípadnú stratu citlivosti. Ladička môže byť použitá pri zisťovaní prahu brnenia. Doktor tiež môže skontrolovať reflexy vašich členkov.

Ako Sa Lieči Diabetická Neuropatia?

Neexistuje liek na diabetickú neuropatiu, ale liečba môže spomaliť vývoj vašeho stavu. Liečba vám tiež pomôže zvládnuť príznaky ako sú bolesť a zažívacie ťažkosti.

Spomalenie Vývoja Choroby

Udržiavanie hladiny cukru v krvi v zdravej rovine môže spomaliť vývoj choroby. Môže to tiež viesť k uľaveniu niektorých príznakov. Skončenie s fajčením a pravidelné cvičenie môže byť tiež súčasťou celkového liečebného plánu.

Vždy sa poraďte so svojím lekárom pred tým, než začnete s novým cvičením slebo cvičebnou metódou.

Zvládnutie Bolesti

Na bolesť spôsobenú diabetickou neuropatiou sa predpisujú lieky proti bolesti. Porozprávajte sa so svojím lekárom o dostupných liekoch a ich vedľajších účinkoch. Môžete tiež zvážiť alternatívne liečebné metódy ako akupunktúra. Niektorí ľudia zistili, že alternatívne metódy liečby v kombinácii s liekmi im pomáhajú zmierniť bolesť.

Zvládnutie Komplikácií

Keď máte problémy s trávením z dôvodu neuropatie, doktor vám môže odporučiť jesť menšie porcie jedál viac krát denne a obmedzovať množstvo vlákniny ktorú konzumujete.

Keď ste žena a pociťujete suchosť v pošve, doktor vám môže dať lubrikant. Keď ste muž a máte problémy s erekciou, môže vám byť predpísaná adekvátna liečba.

Cukrovka je hlavnou píčinou amputácie v Spojených Štátoch. Ľudia s periférnou neuropatiou musia špeciálne dbať o svoje chodidlá. Uistite sa, že pravidelne kontrolujete svoje chodidlá a sledujte poranenia, rezy a pľuzgiere, pretože nemusíte cítiť keď sa vytvoria. Udržujte svoje chodidlá čisté a suché, a uistite sa že vaše nechty sú ostrihané a opilované. Poraďte sa s lekárom o správnej starostlivosti o chodidlá. Keď máte príznaky diabetickej neuropatie, uistite sa, že váš doktor vám skontroluje chodidlá pri každej prehliadke.

Ako Sa Predchádza Diabetickej Neuropatii?

Diabetická neuropatia je predchádzateľná keď si poriadne ustrážite hladinu cukru v krvi. Buďte poriadny v sledovaní hladiny glukózy v krvi, berte poriadne lieky a inzulín (ak vám bol predpísaný). Držanie cukrovky pod kontrolou je najlepšia cesta ako predísť diabetickej neuropatii.