Diabetes inspiditus (diabetes a močenie)

Sexuálne a urologické problémy bývajú zväčša spôsobené starnutím. Skorý nástup týchto komplikácií môže znamenať, že trpíte diabetom.

Urologické komplikácie

Sexuálne a urologické komplikácie spojené s cukrovkou môžu spôsobiť poškodenie krvných ciev a nervov. Muži majú zväčša problémy s erekciou a ejakuláciou, u žien sa vyskytujú problémy s odozvou na dráždenie. U ľudí s diabetom sa častejšie vyskytujú infekcie močových ciest ako u zdravých ľudí. Ľudia, ktorí udržiavajú hladinu glukózy pod kontrolou, môžu znížiť riziko predčasného nástupu týchto sexuálnych a urologických problémov.

Príčiny urologických problémov

K poškodeniu nervov, ktoré ovládajú funkciu močového mechúra, môže dôjsť prostredníctvom rôznych príčin, alebo udalostí, vrátane cukrovky a ďalších chorôb, zranení, či infekcií. Viac ako polovica mužov a žien s cukrovkou má problémy s dysfunkciou močového mechúra v dôsledku poškodenia nervov, ktoré ovládajú funkcie močového mechúra. Dysfunkcia močového mechúra môže mať veľký vplyv na kvalitu života človeka.

Problémy s močovým mechúrom u mužov a žien s diabetom zahŕňajú:

Hyperaktívny močový mechúr

Poškodenie nervov môže vysielať signály do močového mechúra v nevhodný čas, čo spôsobuje, že máte neprekonateľnú potrebu ísť na toaletu. Hyperaktívny močový mechúr, inak nazývaný aj dráždivý močový mechúr, priamo neohrozuje život pacienta, len ovplyvňuje jeho komfort.

Prejavuje sa predovšetkým náhlym a urgentným močením. Ďalším príznakom je veľmi časté a frekventované močenie, často aj viackrát počas noci. Najnepríjemnejším príznakom je urgentná inkontinencia, čiže únik malého množstva moču.

Zlá kontrola zvierača svalov

Zvierač svalov obklopuje močovú trubicu a pomáha udržiavať moč v močovom mechúry. V prípade, že sú poškodené nervy zvierača, svaly sa môžu uvoľniť a umožniť únik moču.

Zadržiavanie moču

V niektorých prípadoch poškodenie nervov močového mechúra spôsobuje, že svaly zvierača sú príliš slabé. Keď močový mechúr dostane informáciu z mozgu, že je čas na vyprázdnenie močového mechúra, svaly zvierača sú natoľko slabé, že neumožnia úplné vyprázdnenie močového mechúra.

Môže sa stať, že močový mechúr bude plný, ale napriek tomu sa nebudete môcť vymočiť. Zadržiavanie moču a zvyšujúci sa tlak môže poškodiť obličky. Ak moč zostáva v tele príliš dlho, v obličkách a močovom mechúre sa môže vyvinúť infekcia.

Pri problémoch s močením môže dôjsť k inkontinencií. Inkontinencia je drobný nekontrolovaný únik moču. K inkontinencii dochádza vtedy, keď máte plný močový mechúr a nebude úplne a včas vyprázdnený.

Liečba

Liečba problémov s močovým mechúrom vplyvom poškodenia nervov závisí od konkrétneho problému. V prípade, že je hlavným problémom zadržiavanie moču, liečba môže zahŕňať lieky na podporu lepšieho vyprázdnenia močového mechúra. Tieto lieky vyvolávajú častejšie močenie, sú určené najmä na podporu močenia. V niektorých prípadoch sa pacientovi vloží cez močovú trubicu do močového mechúra tenká trubička nazývaná katéter, ktorá pomôže odtekaniu moču.

Naučte sa rozoznať, kedy je močový mechúr plný. Pri močení si masírujte spodnú časť brucha, aby ste úplne vyprázdnili močový mechúr. Ak je únik moču hlavným problémom, tak môžu pomôcť správne lieky, Kegelove cvičenia, alebo chirurgický zákrok. Liečba močovej inkontinencie a hyperaktívneho močového mechúra zahŕňa lieky, častejšie močenie, Kegelove cviky a v niektorých vážnych prípadoch aj chirurgický zákrok.

Kegelove cviky

Kegelove cviky vznikli už v roku 1948, a ich autorom je Arnold Kegel. Kegelovo cvičenie je súbor cvičení svalstva panvového dna, ktoré sa skladajú z opakovaného sťahovania a uvoľňovania svalov. Cvičenie sa musí vykonávať viackrát denne, po dobu niekoľkých minút, a účinok uvidíte už po 1 až 3 mesiacoch pravidelného cvičenia.

Infekcie močových ciest

Infekcia močových ciest môže nastať vtedy, keď baktérie (obvykle sú to baktérie tráviaceho systému) infikujú močové cesty. Baktérie môžu preniknúť cez močové cesty až do močového mechúra a spôsobiť zápal močového mechúra. Neliečený zápal močového mechúra môže časom spôsobiť aj infekciu obličiek. Niektorí ľudia majú chronické, alebo opakujúce sa zápaly močových ciest.

Príznaky infekcie močových ciest

 • časté nutkanie na močenie
 • bolesti, alebo pálenie pri močení v močovom mechúry, alebo v močovej trubici
 • zmena farby moču- zakalený, alebo začervenaný moč
 • u žien tlak nad lonovou kosťou
 • u mužov pocit plnosti v konečníku

V prípade, že sa infekcia rozšírila a zasiahla aj obličky, pacient môže mať pocit na vracanie, cítiť bolesť v dolnej časti chrbta. Ako prejav infekcie sa môže u pacienta vyskytnúť aj horúčka. Časté močenie môže byť príznakom vysokej hladiny glukózy v krvi, z toho dôvodu by mal lekár skontrolovať hladinu glukózy v tele pacienta.

Diagnostika

Pri diagnostike infekcie močových ciest je potrebné odobrať pacientovi vzorku moču. Vzorka moču bude následne odoslaná do špecializovaných laboratórií na analýzu. Pri analýze sa zisťuje výskyt baktérií, alebo infekcie. Vzorka moču a analýza bude vykonaná aj v prípade, že pacient trpí častými infekciami močových ciest.

Vo vážnych prípadoch môže byť vykonaná cystoskopia. Cystoskopia je vyšetrenie, ktoré nepatrí medzi základné vyšetrenia a je realizovaná v prípadoch, ak sa u pacienta vyskytne napríklad začervenaný, alebo krvavý moč. Pri vyšetrení je do močového mechúra zavedený cystoskop, na ktorého konci je zavedená kamera. Pomocou tohto vyšetrenia získa lekár priamy obraz z vnútra močového ústrojenstva.

Včasná diagnostika

Včasná diagnostika a liečba sú pri problémoch s močovými cestami veľmi dôležité, aby sa zabránilo rozšíreniu infekcie do tela. V rámci liečby vám lekár pravdepodobne predpíše antibiotiká v závislosti od typu baktérií v moči. Obličkové infekcie sú vážnejšie, takže môžu vyžadovať aj niekoľkotýždňovú liečbu pomocou antibiotík. Aby ste zabránili ďalšej infekcií snažte sa piť dostatok tekutín.

Rizikové skupiny

Rizikové faktory zvyšujú šancu na prejavenie konkrétneho ochorenia. Čím viac rizikových faktorov máte, tým je vyššia pravdepodobnosť vzniku ochorenia.

Diabetická neuropatia súvisiaca s urologickými problémami je častejšia u ľudí, ktorí:

 • majú vysokú hladinu glukózy v krvi
 • sú starší ako 40 rokov
 • majú vysokú hladinu cholesterolu v krvi
 • majú nadváhu, alebo obezitu
 • fajčia
 • majú vysoký krvný tlak
 • nie sú fyzicky aktívni

Ako znížiť riziko vzniku urologických problémov

Ľudia s cukrovkou môžu znížiť riziko vzniku urologických problémov tým, že budú mať pod kontrolou hladinu glukózy v krvi, krvný tlak a hladinu cholesterolu v krvi. Dostatočná fyzická aktivita a udržiavanie optimálnej váhy takisto prispieva k zabráneniu vzniku komplikácií spojenými s diabetom.

Fajčiari by mali prestať fajčiť. Fajčenie výrazne zvyšuje riziko urologických problémom v dôsledku poškodenia nervov, taktiež zvyšuje riziko ďalších zdravotných problémov spojených s cukrovkou ako infarkt, mŕtvica, či ochorenie obličiek.