Diabetická noha (polyneuropatia)

Nadmerné množstvo glukózy v krvi, tiež nazývané aj vysoký cukor v krvi, spôsobuje poškodenie nervov a zlý prietok krvi. Časom tieto problémy môžu viesť s vážnemu poškodeniu nôh.

Poškodenie nervov

Poškodenie nervov môže zastaviť vysielanie signálov do mozgu, alebo môžu tieto signály vysielať signály v nesprávnom čase, respektíve príliš pomaly. Poškodenie nervov môže takisto spôsobiť stratu citu v nohách. Môžete prestať cítiť bolesť, teplo, či chlad v nohách a chodidlách. Prestanete cítiť aj kamienok v topánke, alebo bolesť a pľuzgiere spôsobené zle padnúcou obuvou.

V prípade, že vaša hladiny cukru v krvi je vysoká, môžu sa na vašich nohách vyskytnúť vredy a infekcia. Nervové poškodenie môže spôsobiť bolesť a viesť k deformácií chodidla, alebo zmeny v svaloch, kostiach a zmeny tvaru nohy. Je bežné, že vplyvom cukrovky sa infekcia v tele zhorší.

Pomalý prietok krvi

Pomalý prietok krvi znamená, že krv nestíha pomocou krvných ciev prúdiť dostatočne rýchlo do celého tela, vrátane vašich nôh a chodidiel. Pomalý prietok krvi tiež zhoršuje bolesť, alebo spomaľuje liečbu infekcie. Tento problém sa nazýva periférne nervové ochorenie, nazývané PAD.

Problémy spojené s pomalým prietokom krvi

Nadmerná hladina glukózy môže spôsobiť poškodenie nervov a zlý prietok krvi, čo časom vedie k vážnym problémom. Venujte pozornosť najmä vredom, alebo rôznym infekciám, ktoré sa objavia na vašom tele. Včasná diagnostika infekcie môže pomôcť k zabráneniu rozšíreniu infekcie a v krajných prípadoch pomôže zabrániť amputácií končatiny.

Infekcia môže spôsobiť sneť- hnilobný rozklad. Pokiaľ trpíte gangrénou, koža a tkanivo je citlivé, oblasť sčernie a páchne. Okamžitá návšteva lekára pri akejkoľvek infekcií končatín môže zabrániť, aby sa vytvorila sneť. Lekár rozhodne o tom, či infikovanú oblasť amputuje, alebo vyskúša liečbu antibiotikami. Lekár takisto môže vykonať testy, aby zistil, či je prietok krvi v nohách a chodidlách dostatočný. V prípade, že prietok krvi je pomalý, môže vyčistiť zablokovanú cievu.

Amputácia končatiny

Ak sa nepodarí vyčistiť zablokovanú cievu, máte silné bolesti, alebo sa u vás rozšírila infekcia, lekár musí vykonať amputáciu, odrezať časť infikovanej končatiny, alebo celú infikovanú končatinu. Táto operácia sa vykonáva v nemocnici, kde vám podajú celkovú anestéziu, čiže pacient v priebehu celej operácie spí.

Ochorenia nôh

Ak trpíte cukrovkou môžu sa u vás prejaviť problémy s nohami, ako bolesť a infekcie, ktoré vám sťažujú chôdzu. V prípade, že trpíte niektorým z týchto problémov, okamžite vyhľadajte svojho lekára:

Kurie oká a mozole

Kurie oká a mozole sú spôsobené veľkým tlakom na nohu, poškrabaním, či neustálym tlakom na rovnakom mieste chodidla.

Zhrubnuté vrstvy kože

Na zhrubnuté miesta môžete používať pemzu na vyhladenie pokožky. Pemza je druh pôdy, takže sa nemusíte báť reakcie tela na používanie pemzy. Najlepšie sa pemza používa v sprche, alebo v kúpeli, kedy je vaša pokožka zmäknutá.

Pľuzgiere

Pľuzgiere sú miesta na koži, ktoré sú vypuklé a sú naplnené tekutinou. Pľuzgier sa môže vytvoriť vtedy, ak topánka tlačí stále na rovnaké miesto na vašom chodidle, nosíte topánky, ktoré sú malé. Pľuzgier môže vzniknúť aj vtedy, ak nosíte topánky bez ponožiek a topánka sa trie o bosú nohu.

Zarastanie nechtov

K zarastaniu nechtov dôjde vtedy, keď okraje vašich nechtov zarastajú do kože. Nechty na nohách môžu zarastať v prípade, že nosíte príliš tesné topánky. Aby sa tomuto problému predišlo, vyberajte si topánky, ktoré vás nikde netlačia. Ako ďalšiu prevenciu pred zarastaním nechtov môžete použiť pilník na nechty a obrúsiť ostré hrany nechtov na nohe.

Bradavice

Bradavice sú malé výrastky, ktoré sa môžu vyskytnúť na spodnej strane chodidla. Niekedy si môžete všimnúť aj malé čierne bodky uprostred bradavice. Bradavice sú spôsobené vírusom, ktorý sa dostane do tela prostredníctvom malých raniek. Bradavice sú často bolestivé a sťažujú chôdzu. Aby ste zabránili šíreniu týchto bradavíc na iné časti tela, po kontakte s bradavicou si dôkladne umyte ruky.

Lekár môže odstrániť bradavice pomocou niekoľkých spôsobov- malý chirurgický zákrok, ošetrenie laserom, pomocou kvapalného dusíka, alebo pomocou liekov.

Suchá a popraskaná pokožka nôh

Vplyvom vysokej hladiny glukózy v krvi môže dôjsť k poškodeniu nervov, alebo k zlému prekrveniu. Vtedy sa môže na vašich nohách vyskytnúť suchá a popraskaná koža, ktorá je na dotyk drsnejšia, šupinatá, alebo sa odlupuje. Môže sa objaviť aj začervenanie, či svrbenie. Malé trhlinky na chodidle môžu spôsobiť až infekciu.

Ako prevenciu vyskúšajte udržiavať vaše nohy dostatočne hydratované pomocou krémov určených priamo na citlivú pokožku nôh, alebo môžete vyskúšať kúru pomocou kokosového oleja. Kokosový olej nanesiete na nohy a necháte pôsobiť minimálne 30 minút, následne si nohy umyte. V prípade, že sa vám nedarí liečiť suchú a popraskanú pokožku nôh doma, navštívte svojho lekára, ktorý vám môže predpísať lieky, alebo krém.

Mykóza

Mykóza nôh je huba, ktorá spôsobuje svrbenie, pálenie, začervenanie a popraskanie pokožky. Táto huba rastie najčastejšie na chodidlách nôh a medzi prstami. Aby sa zabránilo mykóze, snažte sa svoje nohy udržiavať v suchu. Pravidelne striedajte topánky, ktoré nosíte a noste bavlnené, alebo vlnené ponožky.

V prípade, že sa chystáte ísť na verejné kúpalisko, alebo do aquaparku, nezabudnite si doma žabky, alebo iné šľapky, ktoré zabránia chodidlám priamemu kontaktu s podlahou. Ak sa u vás aj napriek opatreniam vyskytla mykóza, vyskúšajte si v lekárni zaobstarať spreje a krémy na liečbu mykózy. Ak sa plesne nedokážete zbaviť, lekár vám predpíše silnejšie lieky, alebo tablety.

Lekárska prehliadka

Pri pravidelnej lekárskej prehliadke poproste svojho lekára o prehliadku vašich nôh, ak sa u vás vyskytli problémy, alebo máte podozrenie na ochorenie nôh.

Ako prebieha lekárske vyšetrenie

  • lekár otestuje citlivosť v nohách
  • ukáže vám, ako sa správne starať o nohy a chodidlá
  • otestuje, aký dobrý je prietok krvi prúdiaci do nôh a chodidiel
  • odporučí vám špeciálnu obuv, alebo vložky do topánok

Aký vplyv má fajčenie na moje nohy?

Fajčenie môže zúžiť krvné cievy, ktoré dodávajú vašim nohám kyslík a živiny. Poškodenie nervov a zlý prietok krvi môže spôsobiť vážne problémy. Fajčenie a diabetes je veľmi nebezpečná kombinácia. Fajčenie zvyšuje riziko mnohých problémov spojených s diabetom. Ak prestanete fajčiť okamžite znížite riziko srdcového infarktu, mŕtvice, nervových ochorení, alebo ochorení obličiek. Môžete takisto upraviť hladinu cholesterolu v krvi a hladinu krvného tlaku. Takisto sa vám zlepší váš krvný obeh, čo umožní lepšiemu prietoku krvi do všetkých častí tela, vrátane končatín.