Hypoglykémia (nízky cukor v krvi)

Čo je hypoglykémia?

Hypoglykémia, inak nazývaná nízka hladina glukózy v krvi, alebo nízka hladina krvného cukru, je predzvesť diabetu. K hypoglykémií dochádza vtedy, ak hladina glukózy v krvi klesne pod normálnu hodnotu. Pre mnoho ľudí, ktorí trpia hypolykémiou to znamená, že glukóza klesne na úroveň 70 miligramov na deciliter, alebo dokonca menej. Tieto hodnoty môžu byť odlišné, preto sa poraďte so svojim lekárom, aká úroveň glukózy v krvi je pre vás optimálna.

Príznaky

Príznaky hypoglykémie sa môžu výrazne líšiť od človeka k človeku. Prejavy hypoglykémie obvykle nastupujú veľmi rýchlo.  Niekedy ľudia nepociťujú žiadne príznaky, väčšinou však majú jeden, alebo viacero miernych až stredne závažných príznakov.

Ak je hladina glukózy v krvi natoľko nízka, že nie ste schopní  liečiť sa sami a potrebujete odbornú pomoc lekára, vtedy hovoríme o závažnej (ťažkej) forme hypoglykémie. Ťažká hypoglykémia je závažný a nebezpečný stav, preto musí byť liečená okamžite. Hypoglykémia sa najčastejšie vyskytuje u ľudí, ktorí trpia diabetom 1. typu.

Symptómy hypoglykémie

 • mierny tras a nervozita
 • bolesti hlavy
 • neustály hlad
 • rozmazané videnie
 • ospalosť a únava
 • točenie hlavy, závraty
 • zlá orientácia, zmätenosť, až dezorientácia
 • nervozita a podráždenosť
 • zmena v správaní, zmena osobnosti
 • rýchly, alebo nepravidelný srdcový tep
 • problémy so sústredením

Hypoglykémia sa môže prejavovať aj počas spánku. Medzi tieto symptómy zaraďujeme nočné mory, potenie, alebo plač. Po prebudení je bežná podráždenosť, alebo zmätenosť a pocit únavy.

Príčina

Hypoglykémia môže byť vedľajším účinkom inzulínu, alebo iných liekov, ktoré pomáhajú vášmu telu produkovať inzulín. Hypoglykémiu môžu spôsobiť dva typy liekov na liečbu cukrovky- sulfonylmočovina a meglitinid. Pre viac informácií sa opýtajte svojho lekára o možnej zmene liekov a možnosti liečby. Hoci iné lieky na diabetes priamo nespôsobujú hypoglykémiu, môžu zvýšiť šance na hypoglykémiu, ak užívate inzulín.

Ďalšie faktory

K vzniku hypoglykémie prispievajú aj ďalšie faktory. Ak užívate inzulín, alebo lieky určené priamo na diabetes, ale neupravíte svoju stravu a nezvýšite svoju fyzickú aktivitu, môže sa stať, že budete trpieť hypoglykémiou.

K hypoglykémií môžu s najväčšou pravdepodobnosťou prispieť tieto faktory:

Konzumujete málo sacharidov

Keď konzumujete potraviny, ktoré obsahujú sacharidy, váš tráviaci systém štiepi cukry a škroby na glukózu. glukóza potom vstupuje do krvného obehu a zvyšuje hladinu glukózy v krvi. Ak nebudete konzumovať dostatok sacharidov, vaša hladina glukózy v krvi by mohla klesnúť príliš nízko.

Nevynechávate jedlo

Hladina glukózy v krvi by mohla rapídne klesnúť aj v prípade, že vynechávate, alebo preskakujete jedlá. Hypoglykémia môže tiež nastať v noci, keď spíte. Je to preto, že sa telu nedostáva dosť glukózy, čo spôsobuje hypoglykémiu.

Zvýšte telesnú aktivitu

Tým, že zvýšite svoju fyzickú aktivitu, môžete znížiť hladinu glukózy v krvi až na 24 hodín po vykonanej aktivite. Na začiatok sa venujte len miernej fyzickej aktivite ako je chôdza, bicyklovanie, korčuľovanie, alebo kontaktný šport. Nezabudnite na pravidelnosť. Športovať by ste mali štyri až päťkrát do týždňa, minimálne 30 min. Postupne zvyšujte úroveň aj čas, ktorý venujete športu.

Nepite alkohol

Alkohol pôsobí veľmi nepriaznivo na vaše telo. Po požití alkoholu vaše telo nedokáže udržať hladinu glukózy v krvi stabilnú, najmä v prípade, ak vynechávate jedlo. Ak pijete alkohol, nemusíte cítiť príznaky hypoglykémie, čo vedie až k ťažkým formám hypoglykémie.

Vyhnite sa chorobám

V prípade, že ste chorí nemáte takú chuť na jedlo, čo spôsobuje že občas jedlo vynecháte, alebo zjete menej ako obvykle. Tento stav môže spôsobiť nízku hladinu glukózy v krvi. Poraďte sa so svojim lekárom, alebo odborníkom na diabetes, ako sa tomuto problému vyhnúť.

Ako zabránite hypoglykémií?

Ak užívate inzulín, alebo iné lieky na zmiernenie príznakov cukrovky, vypracujte so svojim všeobecným lekárom, alebo dietológom plán, ktorý bude prispôsobený vašim potrebám. Ak sa tohto plánu budete držať je veľká pravdepodobnosť, že sa vyhnete hypoglykémií.

Tipy ako zabrániť hypoglykémií:

Skontrolujte hladinu glukózy v krvi

Pri diabete je veľmi potrebné poznať vašu hladinu glukózy v krvi. To vám pomôže sledovať vplyv liekov na vaše telo, budete vedieť, ktoré potraviny sú pre vaše telo najvhodnejšie a koľko fyzickej aktivity by ste mali zaradiť do svojho každodenného života. Hladina glukózy v tele sa v domácom prostredí meria pomocou glukometra. Nepodceňujte pravidelné meranie glukózy v krvi.

Niekedy sa stáva, že ľudia, ktorí trpia diabetom nevedia rozpoznať príznaky hypoglykémie, vtedy hovoríme o hypoglykemickej neznalosti. Ak trpíte hypoglykémiou, ale nepociťujete žiadne príznaky je potrebné, aby ste kontrolovali vašu hladinu glukózy v krvi častejšie. Pri pravidelnej kontrole glukózy budete včas vedieť, kedy podniknúť kroky, aby ste zabránili komplikáciám spojeným s hypoglykémiou.

Pravidelná konzumácia jedla

Pravidelná konzumácia jedla je kľúčom k prevencii hypoglykémie. Snažte sa jesť optimálne množstvo sacharidov, ktoré pomôžu udržať hladinu glukózy v krvi v normálnej hladine. V prípade, ak pijete alkoholické nápoje, nezabúdajte na pravidelný prísun jedla.

Liečba

V prípade, že trpíte hypoglykémiou, informujte o tom svojho všeobecného lekára, alebo diabetológa. Váš tím zdravotnej starostlivosti vám pomôže zmierniť prejavy cukrovky pomocou správnych liekov a diétneho plánu.

Osoby, ktoré na sebe spozorovali jeden, alebo viac symptómov hypoglykémie by mali pravidelne kontrolovať svoju hladinu glukózy v krvi. Ak je hladina glukózy v tele nižšia, ako je odporúčaná norma, ihneď dodajte organizmu potrebné sacharidy v podobe sladkostí.

Ťažká forma hypoglykémie

Závažné formy hypoglykémie sa liečia pomocou glukagónu, ktorý sa podáva injekčnou formou. Glukagón je hormón tvorený bunkami pankreasu, ktorý pôsobí proti účinkom inzulínu, čím udržuje hladinu cukru v krvi v rovnováhe.

Ak sa u vás prejavila ťažká forma hypoglykémie, naučte svoju rodinu, priateľov a najbližších známych, kedy a ako podať glukagón injekčne. Záchrannú krabičku s glukagónom by ste mali mať stále poruke, vždy kontrolujte dátum na obale, aby ste sa uistili, že liek nie je po záruke.

V prípade, že osoba so závažnou formou hypoglykémie nemá pri sebe záchrannú krabičku, okamžite volajte 112.