Svrbenie tela pri cukrovke

Cukrovka 2. typu je chronickým ochorením, ktoré vplýva na to, ako ľudské telo dokáže absorbovať glukózu. Kožné ochorenia môžu byť v prípade diabetikov buď priamym dôsledkom ich choroby, alebo jeho neskorších komplikácií. Niektoré z nich sú menej závažné, iná (najmä infekčné) je nutné riadne liečiť. Hlavne na dolných končatinách hrozí tiež riziko tzv. diabetickej nohy.

Kožné zmeny výrazne ovplyvňuje hyperglykémia, ktorá spôsobuje vyšší obsah krvného cukru v koži. Ten má za následok glykáciu kolagénu. Ide o proces, pri ktorom dochádza k zmene spojivového tkaniva a k zmene v regulácii potných žliaz. K bežným kožným prejavom u cukrovkárov patrí diabetické svrbenie tela.

To sa ďalej delí na svrbenie v dôsledku diabetických metabolických zmien, sekundárne svrbenie vznikajúce v rámci kožných chorôb a svrbenie, ktoré je sprievodným javom alergických reakcií na konzervačné látky, látky predlžujúce účinok inzulínu a pod.

Podľa odhadov približne jedna tretina  všetkých cukrovkárov sa počas svojho života nakazí kožným ochorením alebo zažije inú kožnú komplikáciu, ako priamy dôsledok ich ochorenia. V skutočnosti môže byť tento počet vyšší, nakoľko koža je jedným z prvých orgánov, na ktorých sa diabetes začne prejavovať a kožné ochorenie sa zvyčajne identifikuje skôr než samotná cukrovka. Niektoré z týchto kožných ochorení môže vyvolať dráždivé svrbenie alebo vyrážku a v takom prípade je potrebné kontaktovať lekára o vhodnej liečbe.

So zvyšovaním hladiny krvného cukru rastie tiež pravdepodobnosť výskytu kožných infekcií, ktoré v závislosti na druhu pôvodcu delíme na kvasinkové, bakteriálne a plesňové.

Ak vás svrbí pokožka bez zjavného dôvodu, tzn. nie je zaznamenaná prítomnosť vyrážky alebo zmena farby, pravdepodobne sa za svrbením skrýva kvasinková infekcia, zlé prekrvenie (zvyčajne v nohách), alebo len suchá koža.

Mykotické a kvasinkové infekcie kože patria k najčastejším kožným prejavom u diabetikov. Priebeh je väčšinou chronický, často dochádza k recidívam (opakovanému návratu infekcie) a lokálna liečba nie vždy dobre zaberá. Najčastejším pôvodcom je mikroorganizmus Candida albicans.

Candida albicans spôsobuje rôzne klinické zmeny na koži a sliznici. Mnoho krát ide o jednu z prvých známok diabetu. Ochorenie je nepríjemné, vyznačuje sa pálením či svrbením. Väčšinou sa vyskytuje v oblasti genitálií. Kvasinkový zápal nechtov (candida paronychie) je menej častý a prejavuje sa ako začervenanie okolia nechtu a stratou kutikuly.

Príležitostne sa môže ku kvasinkovej infekcii pridružiť bakteriálna (stafylokoková) infekcia. Postihnutie sliznice infekciou sa u diabetikov najčastejšie prejavuje ako sucho v ústach a v očiach a  pocit sucha v hrdle.

Na liečbu plesňových a kvasinkových infekcií sa používajú miestne antimykotiká v podobe mastí, krémov, roztokov alebo sprejov. V prípade, že je infekcia rozsiahlejšia, užívajú sa tzv. celkové antimykotiká. Ak trpíte mykotickou infekciou, mali by ste dbať na osobnú hygienu vo zvýšenej miere. Sem patrí nielen pravidelné umývanie a natieranie postihnutej oblasti, ale aj dezinfekcia topánok a podlahy. Je vhodné tiež nosiť vzdušnú obuv a voľnejšiu bielizeň, vyhnite sa požičiavaniu cudzích uterákov a dbajte na zvýšenú opatrnosť pri návšteve spoločných zariadení, ako sú sauny, plavárne a kúpele.

Pri cukrovke často dochádza k poruche regulácie potných žliaz. Medzi najčastejšie kožné prejavy u diabetikov patrí diabetický pruritus (svrbenie kože). Ten je u diabetických pacientov najčastejšie rozdeľovaný na pruritus generalizovaný (vzniká v dôsledku metabolických zmien spojených s cukrovkou), svrbenie ako sekundárny symptóm pri iných kožných chorobách a pruritus ako súčasť alergických reakcií. U cukrovkárov často dochádza ku zhrubnutiu kože so žltým voskovým vzhľadom. To môže znížiť pohyblivosť kĺbov. Diabetická dermopatia je najbežnejšie sa vyskytujúci kožný príznak cukrovky. Výsledkom tejto zmeny sú malé okrúhle farebné škvrny na dolných končatinách. Táto zmena nie je bolestivá a preto nie je potrebná jej liečba.