Ponožky a obuv pre diabetikov

Nesprávne topánky pre diabetikov majú podľa viacerých výskumov značný vplyv na dĺžku ich života. Napríklad meranie dvoch stoviek nôh cukrovkárov ukázalo, že diabetici so zdravými nohami sa dožívajú oveľa vyššieho veku.

Naopak pacienti, u ktorých bola zistená cukrovka alebo diabetes mellitus a ktorí majú deformované nohy, musia počítať so závažnými zdravotnými komplikáciami na nohách aj s kratšou dĺžkou života. K deformitám nôh dochádza často práve kvôli zle zvolenej obuvi. Ženy mnoho krát uprednostňujú radšej módne trendy než zdravé a pohodlné topánky.

Podľa odborníkov diabetici často robia chybu aj tým, že si zvolia zlú veľkosť obuvi. Topánky sú im príliš tesné alebo nie sú vôbec vhodné vzhľadom na ich ochorenie. Ich nohy musia mať obuv špeciálne upravenú. Podľa prieskumu sa nevhodne obúva 30 percent mužov a 50 percent žien trpiacich cukrovkou.

Zle zvolená obuv pritom spôsobuje narušenie funkcie nôh. Kladivkové prsty, vybočené palce alebo poklesnutie nožnej klenby menia  rozloženie tlakov na nohách, čo postupne spôsobuje pre diabetikov životu nebezpečné otlaky alebo rôzne poranenia. Najhoršie prípady potom, žiaľ,  končia až amputáciami, po ktorých diabetici mnoho krát do piatich rokov zomierajú.

Z výskumov tiež vyplynulo, že najlepšou prevenciou je správne obúvanie už v detstve a dospievaní. Množstvo deformít dolných končatín totiž celkom nevinne začína už v detstve, napríklad ploché nohy, kožné ochorenia alebo rôzne výrastky na kostiach. Preto odborníci odporúčajú starostlivo vyberať obuv určenú pre deti a mládež a nešetriť pri kúpe.

Ako správne nakupovať obuv pre diabetikov

Dobrá topánka musí nohu chrániť a nie ju ohrozovať, čo obzvlášť platí pre diabetika. Obuv by mala maximálne obmedzovať riziká miestneho tlaku na nohu, takže musí byť dostatočne priestranná do šírky a dĺžky nohy ale aj výšky priehlavku. Ideálne by bolo, tieto rozmery nohy zmerať a tomu prispôsobiť výber topánky, reálne je zmerať dĺžku nohy a zvoliť topánky o 1 cm dlhšie.

Prsty v topánke majú mať dostatok priestoru do všetkých strán. Cukrovkár sa nesmie spoliehať na to, že sa topánka nosením roztiahnu. Ak raz topánka tlačí už pri skúšaní v obchode, budete musieť jej kúpu oželieť.  Obuv by mala mať tvrdú podrážku, ktorá znižuje tlak na priečnu klenbu nohy, a súčasne by mala mať pružnú plochú vložku do topánky. Topánka nemá mať vysoký podpätok, pretože tlak na prsty sa tým značne zvyšuje. Nie je dobré vyberať topánky s otvorenou špičkou, ktorá umožňuje vnikanie drobných predmetov do topánky a tým pádom hrozí riziko poranenia nohy. Šnurovanie alebo suchý zips nohu lepšie upevňujú a stabilizujú.

Diabetici by mali svoju obuv vyberať popoludní, pretože v tomto čase  sú ich nohy už mierne opuchnuté. Topánky nesmú nohu príliš sťahovať a na žiadnom mieste nesmú spôsobovať tlak. Nevhodné je upínanie, ktoré spôsobuje nadmerný tlak len na určitú časť nohy

Materiál topánky by mal byť priedušný, najlepšie z prírodnej kože. Gumové topánky sú nevhodné, nakoľko sa v nich noha potí, vlhkosť sa nemá ako vypariť a hrozí tak riziko vzniku rôznych kožných infekcií .

Vnútorné švy topánky môžu byť príčinou otlakov na priehlavku nohy. Dobrou radou je striedanie topánok a čistenie vnútra, kde sa rady usídľujú plesne – plesňové infekcie nohy nie sú vzácnosťou.

Treba tiež pamätať na ochranu pokožky pred odieraním a trením sa o vnútro topánky. Takúto ochranu zabezpečia ponožky pre diabetikov. Tie by mali byť z prírodných materiálov a priedušné. Pozor si treba dávať na sťahujúcu gumičku na konci ponožky- príliš úzka ponožka totiž zhoršuje už tak zlý prietok krvi do chodidiel.  Ponožky pre diabetikov by sa mali prať pri vysokých teplotách. Nosiť topánky bez ponožiek rozhodne nie je zdravé a ani vkusné. Diabetik by nemal behať bosý, každé drobné poranenie môže spôsobovať vážne zdravotné riziká.

Tieto odporúčania sú užitočné pre každého diabetika a sú absolútne nevyhnutné vtedy, ak je prítomná diabetická neuropatia s preukázanou poruchou citlivosti dolných končatín. Správna obuv je dôležitou súčasťou prevencie diabetickej nohy, nie však jedinou. Patrí sem pravidelná hygiena dolných končatín, odborná pedikúra a dôsledná liečba drobných poranení a kožných infekcií. Starostlivé prehliadanie nôh je veľmi dôležité a pri poruchách zraku či pohyblivosti diabetika si vyžaduje pomoc druhej osoby.