Prejavy cukrovky

Varovné príznaky cukrovky môžu byť tak nenápadné, že si ich nemusíte vôbec všimnúť. To platí predovšetkým pre diabetes 2. typu. Niektorí ľudia zistili, že trpia diabetom až vtedy, keď sa u nich prejavia problémy spôsobené touto chorobou.

Prejavy diabetu

Prejavy diabetu 2. typu sa prejavujú dlhodobo, niekedy aj pár rokov. Pri cukrovke 1. typu sa príznaky zvyčajne prejavia rýchlo, často v priebehu niekoľkých dní, alebo týždňov a sú oveľa vážnejšie.

Hoci väčšine ľudí s diabetom 1. typu je diagnostikovaná táto choroba už v detstve a ranej dospelosti, príznaky sú rovnaké v každom veku. Dospelí s diagnózou diabetes mellitus 1. typu nemusia rozpoznať jeho príznaky tak rýchlo, ako deti.

Diagnostikovanie diabetu 1. typu

Ak na sebe spozorujete minimálne dva príznaky diabetu 1. typu, neváhajte upozorniť svojho lekára, ktorý vykoná potrebné testy. Vaše príznaky nemusia nutne znamenať, že trpíte diabetom, môžete však pomôcť k včasnej diagnostike tejto choroby. Včasná diagnostika, liečba a pravidelné kontroly sú životne dôležité pre pevné zdravie a znižujú pravdepodobnosť vzniku závažných komplikácií spojených s diabetom 1. typu.

Je ťažké ignorovať príznaky diabetu 1. typu, pretože symptómy sa objavujú pomerne rýchlo. Ak sa diabetes nelieči, môže to viesť k závažným zdravotným problémom, vrátane diabetickej ketoacidóze, ktorá môže vážne poškodiť vaše telo.

Diagnostikovanie diabetu 2. typu

Diabetes 2. typu môže byť jednoduchšie prehliadnuť, pretože sa vyvíja pomalšie, niekedy aj niekoľko rokov. Rozoznať symptómy v skorých štádiách diabetu môže byť naozaj ťažké. Neliečená cukrovka postihuje mnoho hlavných orgánov, vrátane srdca, ciev, nervov, očí a obličiek. Včasná diagnostika a kontrola hladiny cukru v krvi môže pomôcť zabrániť týmto komplikáciám.

Charakteristika diabetu 1. typu

Prvý typ cukrovky je typický pre mladšie vekové kategórie, najmä u detí. Diabetes 1. typu spôsobuje nedostatočnú tvorbu inzulínu, ktorý je tvorený v pankrease. Tento druh diabetu je pomerne vzácny, postihuje len približne 5% ľudí, ktorí trpia cukrovkou. Polovica ľudí, ktorí trpia cukrovkou ani nevie, že ju má. Ak spozorujete u seba nejaké príznaky cukrovky, neváhajte kontaktovať svojho lekára. Lekár vykoná potrebné testy pre potvrdenie diagnózy.

Medzi bežné príznaky diabetu 1. typu patrí:

Hlad a únava

U zdravého človeka sa skonzumované jedlo premení na glukózu, ktorú bunky v tele spotrebujú na energiu. Na tento proces je potrebný aj inzulín. Ak vaše telo nevytvára dostatok inzulínu, glukóza sa nemôže dostať do buniek v tele. To spôsobuje väčší hlad a častý pocit únavy.

Častejšie močenie a smäd

Priemerný človek má zvyčajne nutkanie ísť na toaletu štyri až sedemkrát za 24 hodín. Ľudia, ktorí trpia diabetom chodia na toaletu oveľa častejšie. Vaše telo za normálnych okolností absorbuje glukózu, ak však trpíte diabetom, vo vašej krvi sa nachádza nadbytok cukru. Telo sa tohto nadbytočného cukru chce zbaviť, čo spôsobuje, že produkuje viac moču, ako je bežné. V dôsledku častejšieho močenia budete pociťovať väčší smäd.

Sucho v ústach a svrbenie kože

V dôsledku častejšieho močenia sa u vás môžu prejaviť známky dehydratácie, čo spôsobuje aj sucho v ústach. Ďalším častým prejavom diabetu je suchá pokožka, ktorá svrbí.

Charakteristika Diabetu 2. typu

Diabetes mellitus 2. typu sa vyskytuje častejšie u starších osôb. Pri tomto type diabetu je tvorba inzulínu dostatočná, ale bunky v tele nedostatočne reagujú na vytvorený inzulín, preto je potrebná vyššia koncentrácia hormónu v krvi, ktorý zabezpečuje vstup cukru do buniek.

U pacientov s diabetom 2. typu sú často prítomné aj iné príznaky takzvaného metabolického syndrómu, ktoré zahŕňajú obezitu v oblasti pásu, poruchy metabolizmu tukov, zníženie koncentrácie HDL cholesterolu, ktorý je prospešný pre telo a vysoký krvný tlak.

Diagnostika

Včasná diagnostika cukrovky a jej liečba, sú dôležité pri prevencii komplikácií spojených s diabetom 2. typu, ako je porucha až strata zraku, poškodenie obličiek, poškodenie nervov, skorší a závažnejší vývoj aterosklerózy (kôrnatenie tepien), ktorého dôsledkom môže byť infarkt myokardu, alebo náhla cievna mozgová príhoda.

Príznaky diabetu 2. typu

Príznaky diabetu typu 2 majú tendenciu sa prejaviť po dlhodobo zvýšenej hladiny cukru v krvi.

Kvasinkové infekcie

Kvasinkové infekcie sú pri diabete 2. typu pomerne rozšírené u oboch pohlaví, postihujú rovnako ženy aj mužov. Kvasinky sa živia glukózou, takže pri diabete, kedy sa v krvi hromadí nadmerné množstvo cukru, majú ideálne podmienky.

Infekcia sa najčastejšie prejavuje v týchto oblastiach:

 • medzi prstami na rukách, či nohách
 • pod prsiami
 • v okolí pohlavných orgánov

Zlé hojenie rán

Diabetes 2. typu môže spôsobiť aj pomalé a zdĺhavé hojenie rán. Postupom času môže vysoká hladina cukru v krvi ovplyvniť krvný tok a spôsobiť poškodenie nervov, čo spôsobuje pomalé hojenie rán.

Bolesť nôh

Jeden z ďalších dôsledkov poškodenia nervov, vplyvom vysokej hladiny cukru v krvi pri diabete 2. typu, je bolesť nôh, alebo necitlivosť v nohách.

Neplánované chudnutie

Ak vaše telo nedokáže získať energiu z potravy, začne spaľovať tuky a svaly, aby získalo energiu na správne fungovanie organizmu. Preto, ak trpíte diabetom môžete rýchlo schudnúť, aj keď ste svoje stravovacie návyky nezmenili.

Nevoľnosť a zvracanie

Keď sa telo uchýli k spaľovaniu tukov, začnú sa vytvárať ketóny. Tie sa môžu v krvi rozšíriť na nebezpečnú úroveň, čo je potenciálne život ohrozujúci stav, nazývaný diabetická ketoacidóza. Ketóny môžu vyvolať nevoľnosť od žalúdka.

Rizikové skupiny

Ak ste starší ako 45 rokov, alebo ste v rizikovej skupine ľudí, ktorí majú vyššiu náchylnosť na vývin diabetu je dôležité, aby ste sa nechali vyšetriť. Keď je diabetes diagnostikovaný včas, môžete sa vyhnúť poškodeniu nervov, srdcovým ťažkostiam a iným komplikáciám.

Vyhľadajte svojho lekára, ak:

 • prejavuje sa u vás častá nevoľnosť od žalúdka
 • často chodíte na toaletu
 • pociťujete veľký smäd
 • dýchate hlbšie a rýchlejšie, než je obvyklé
 • objavuje sa u vás nevysvetliteľná bolesť v bruchu
 • často pociťujete únavu a slabosť
 • rozmazané videnie
 • mravčenie, bolesť, alebo necitlivosť v nohách