„Cukrovka postihuje 25,8 milióna ľudí každého veku, z ktorých 7 miliónov je nediagnostikovaných.“ O cukrovke sa v minulosti často nepočulo. A ešte vzácnejšie bolo poznať niekoho kto ju mal. No dnes je všetko inak. Cukrovka je dnes jedným z najdiagnostikovanejších zdravotných problémov. Je preto dôležité poznať svoje riziko cukrovky, spôsoby jej prevencie, symptómy, na ktoré si treba dávať pozor a spôsoby liečby.

Strava ako prevencia proti cukrovke

Cukrovka je metabolická porucha – problém so schopnosťou tela využívať jedlo na rast a energiu. Väčšina jedla, ktoré zjete, sa rozloží na glukózu. Glukóza je forma cukru v krvi a slúži ako hlavný zdroj paliva pre vaše telo. Glukóza sa dostáva do buniek pomocou inzulínu. Inzulín je hormón tvorený pankreasom. U ľudí s cukrovkou pankreas neprodukuje dostatočné množstvo inzulínu, alebo ho prestane produkovať úplne. V niektorých prípadoch bunky na inzulín nereagujú tak, ako by mali. To umožňuje hromadenie glukózy v tele. Nadbytočná glukóza sa potom dostane do moču a je vylúčená z tela. Telo tak stráca potrebné palivo.

Existujú tri hlavné typy cukrovky – cukrovka 1. typu, cukrovka 2. typu a tehotenská cukrovka (gestačný diabetes mellitus). Cukrovka 1. typu je autoimúnne ochorenie. Pri tomto type sú beta bunky produkujúce inzulín ničené imunitným systémom vlastného tela. Pri cukrovke 2. typu (najbežnejšia) telo nedokáže využiť inzulín vyprodukovaný v pankrease. Tento stav sa nazýva inzulínová rezistencia. Cukrovka 1. typu väčšinou nastáva náhle, zatiaľ čo cukrovka 2. typu sa prejavuje pomalšie a postupne. Tretí typ, gestačný diabetes, sa objavuje v neskorom štádiu tehotenstva a väčšinou zmizne po narodení dieťaťa. No tieto ženy majú podľa National Diabetes Information Clearinghouse (NDIC) o 40 až 60 percent vyššie riziko cukrovky 2. typu počas prvých 5 až 10 rokov od pôrodu.

Znaky a symptómy cukrovky

1. a 2. typ sú si podobné, no ako som už spomenul, 2. typ sa prejavuje pomalšie a niekedy dokonca nemá žiadne symptómy. To je jedným z dôvodov prečo sa odhaduje až 7 miliónov ľudí s nediagnostikovanou cukrovkou.

Symptómy cukrovky 1. typu

 • Väčší smäd
 • Častejšie močenie
 • Väčší a častejší hlad
 • Strata váhy
 • Rozmazané videnie
 • Extrémna únava

Symptómy cukrovky 2. typu

 • Únava
 • Časté močenie
 • Väčší smäd
 • Väčší hlad
 • Strata váhy
 • Rozmazané videnie
 • Pomalé hojenie rán

Ak máte podozrenie, že máte niektorý z týchto typov cukrovky, alebo nejaký iný, okamžite kontaktujte svojho lekára. Je nesmierne dôležité liečiť cukrovku okamžite a riadne nasledovať pokyny vášho lekára. Tieto pokyny nemusia vždy zahŕňať lieky, no mali by zahŕňať špecifické zmeny stravy, cvičenia a všeobecného životného štýlu. Ak nespravíte potrebné zmeny, cukrovka môže viesť ku omnoho vážnejším zdravotným komplikáciám:

 • Ochorenia srdca
 • Vysoký krvný tlak
 • Slepota
 • Ochorenie obličiek
 • Neuropatia

 

Najlepšia strava na prevenciu a liečbu cukrovky

Ako som už mnohokrát spomenul, je dôležité jesť naozajstné jedlo a nie nepravé, priemyselne spracované jedlo. To platí pre každého, nie len pre diabetikov. No pokiaľ ide o cukrovku, výskumy ukázali, že niektoré jedlá sú vhodnejšie ako iné na prevenciu a liečbu tohto problému.

Vláknina

Vláknina je jednou z najdôležitejších živín pre diabetikov. Najmä vláknina z celozrnných obilnín je veľmi účinná pri prevencii cukrovky 2. typu. Podľa štúdie publikovanej v Archives of Internal Medicine, ľudia, ktorí jedli celozrnné produkty mali o 27% menšie riziko cukrovky ako tí, čo nejedli také množstvo vlákniny.

Bielkoviny a tuky

Je tiež dôležité jesť stravu bohatú na zdravé bielkoviny a tuky. Niekoľko štúdií ukazuje, že takáto strava pomôže diabetikom stratiť váhu a efektívnejšie kontrolovať svoju úroveň krvného cukru. Strava s relatívne vysokým obsahom bielkovín môžu byť zaťažujúce pre ľudí s problémami s obličkami, preto sa neodporúča jesť vysoké množstvá bielkovín dlhodobo.

Strava bez cukru a obilnín

Ľudia s cukrovkou by sa určite mali vyhnúť cukru a spracovaným obilninám, ktoré sa v tele premieňajú na cukor. Ak máte radi sladké, nahraďte sladkosti čerstvým ovocím v primeraných množstvách. Pri cukrovke je veľmi dôležité sledovať množstvo ovocia, ktoré zjete.

Cvičenie a posilňovanie

80 percent ľudí s cukrovkou 2. typu má nadváhu. Udržiavanie zdravej váhy je pre prevenciu a liečbu cukrovky veľmi dôležité. Pri cvičení je najdôležitejšia pravidelnosť. Výbušný tréning je veľmi efektívny pre krátkodobú aj dlhodobú stratu váhy. Nebojte sa do vášho programu zahrnúť aj posilňovanie.