preco mate diabetes

Diabetes je jedným z najzákernejších ochorení súčasnej doby. Príznaky cukrovky sú spočiatku ľahko prehiadnuteľné a podceňované. Začína sa prejavovať nenápadne a pacient si príznaky choroby neraz všimne až keď je už príliš neskoro. Preto toto ochorenie často nesie prívlastok „tichý zabijak“.

Medicína rozlišuje dva druhy diabetu:

Cukrovka 1. typu (juvenilný diabetes) je autoimunitné ochorenie, pri ktorom organizmus neprodukuje inzulín, hormón potrebný k pohybu cukru z krvi do buniek.

Cukrovka 2. typu (starecký diabetes) je najčastejším typom cukrovky. Príčinou je nedostatok inzulínu alebo zlá reakcia tela na inzulín. Nejedná sa o autoimunitného ochorenia.

Oba druhy cukrovky sa prejavujú veľmi podobne a v neliečenej forme môžu viesť ku katastrofálnym následkom, ako je slepota či amputácia končatiny.Ak sa preto u vás vyskytuje niektorý z nasledujúcich symptómov, zbystrite- mohlo by ísť o príznak cukrovky. Spozornieť by mali predovšetkým obéznejší ľudia a tí, v rodine ktorých sa už cukrovka vyskytla.

1. Neustály smäd a časté močenie.

Ak vaše telo nevytvára dostatočné množstvo inzulínu (hormónu, ktorý umožňuje preniesť glukózu do buniek, aby z nej čerpali energiu), hromadí sa glukóza v krvi. Telo sa tohto prebytku musí zbaviť a preto ju vylúči prostredníctvom moču. Zvýšená hladina krvného cukru preto vedie k zvýšenej produkcii moču. Na viac moču je potrebné viac vody a jej nedostatok sa prejavuje nepretržitým pocitom smädu. Zvýšený príjem tekutín a časté návštevy toalety sú príznakom cukrovky I. aj II. typu.

2. Sucho v ústach a svrbenie kože.

Pretože vaše telo potrebuje viac tekutiny na tvorbu moču, dochádza k dehydratácii iných tkanív. Prirodzene vlhké prostredia, akým je sliznica v ústnej dutine, sa vysušujú a vy máte nutkanie stále piť. Suchá koža zase vedie k pocitom svrbenia.

3. Chudnete bez zjavného dôvodu.

Hoci schudnúť pár kíl poteší snáď každého, ak u vás nedošlo k zmene životného štýlu (diéta, viac pohybu, väčší stres v práci), mohlo by ísť o prejav cukrovky. Úbytok hmotnosti sa zvyčajne spája s cukrovkou 1. typu, ale občas sa to vyskytuje aj u 2. typu. Keď telo nemá inzulín, glukózu (cukor) z potravy nemôže byť využitý bunkami a premenený na energiu. Telo tak musí spotrebovávať tuky a tým stratíte váhu.

4. Vaše videnie je rozmazané.

Vysoká hladina krvného cukru v krvi spôsobuje vydutie šošovky v očiach. Mení sa ich tvar a stráca sa schopnosť zaostriť. To môže znamenať diabetes I. aj II. typu.

5. Máte tmavý prstenec okolo krku.

Keď začne vaše telo produkovať príliš veľké množstvo inzulínu, čo je príznakom cukrovky II. typu, receptory v kožných záhyboch reagujú tým, že tvoria viac pigmentu.

6. Trpíte častými kvasinkovými infekciami.

Dôvodom je nahromadenie glukózy, ktoré môže spôsobiť premnoženie kvasiniek. Kvasinky totiž pre svoj život potrebujú cukor a toho sa im pri cukrovke dostáva naozaj hojne. Príznaky sú často vaginálne svrbenie a silný výtok. U mužov postihuje kvasinková infekcia močovú trubicu. Infekcia sa usadzuje aj v kožných záhyboch, medzi prstami na nohe a pod prsiami.

7. Hlad a únava.

Vaše telo premieňa stravu, ktorú jete, na glukózu- krvný cukor. Tú vaše bunky používajú ako zdroj energie, aby mohli vykonávať svoju činnosť. Glukóza sa z krvi do bunky dostane pomocou inzulínu. Ak vaše telo nevytvára dostatok ani žiadny inzulín, alebo ak vaše bunky nereagujú na prítomnosť inzulínu, glukóza sa nemôže dostať do buniek. Nedostatok energie na bunkovej úrovni sa následne prejavuje celkovou únavou organizmu. Navyše, telo sa tento deficit snaží kompenzovať väčším príjmom potravy. To spôsobuje väčší hlad a únavu než obvykle.

8. Zlé hojenie rán.

Dlhodobo zvýšená hladina cukru v krvi ovplyvňuje jej prietok a narušuje sa proces zrážania krvi. Čím je poranenie dlhšie otvorené a teda vystavené vonkajším vplyvom, tým je väčšie riziko, že sa v ňom usadia baktérie a dôjde k zápalu, infekcii a ďalším komplikáciam.

9. Necitlivosť a tŕpnutie v končatinách.

Vysoký obsah glukózy negatívne pôsobí aj na nervy a nervové zakončenia. Postupne
dochádza k ich poškodeniu, čo sa prejavuje mravčaním, tŕpnutím alebo necitlivosťou určitej časti tela, predovšetkým končatín.

10. Príznaky metabolického syndrómu

U pacientov s diabetom druhého typu sú často prítomné aj iné znaky takzvaného metabolického syndrómu, ktoré zahŕňajú obezitu v oblasti pásu, porucha metabolizmu tukov, čo vedie k zvýšenej hladine triglyceridov, zníženie koncentrácie „dobrého“ HDL cholesterolu v krvi a vysoký krvný tlak.

Ak sa u vás vyskytujú niektoré zo spomenutých príznakov cukrovky, rozhodne neváhajte a navštívte svojho lekára, ktorý najlepšie dokáže potvrdiť alebo vyvrátiť vaše obavy.