Typy cukrovky

Ľudský organizmus potrebuje pre správnu funkciu tela dostatok energie. Energiu získavame najmä z jedla, ktoré konzumujeme. Čo sa však stane, ak sa vo vašej krvi objaví zvýšená hladina cukru? Ako sa to dá liečiť?

Čo je diabetes?

Diabetes mellitus, inak známy pod pojmom cukrovka, je chronické metabolické ochorenie, ktoré spôsobuje dlhodobú zvýšenú hladinu cukru v krvi (hyperglykémia) s poruchou látkovej premeny.  Hyperglykémia je charakteristická niektorými sprievodnými znakmi ako sú strata chuti do jedla, slabosť a ospalosť, bolesti hlavy, veľký smäd, nevoľnosť a rýchly pulz.

Glykémia, inak nazývaná cukrovka,  je pre naše telo nevyhnutná, pretože predstavuje pre naše telo hlavný zdroj energie, ktoré telo využije najmä pri športe, alebo akejkoľvek inej pohybovej aktivite. Glukóza pochádza najmä z potravín, ktoré konzumujete a taktiež sa je uložená vo forme glykogénu v pečeni a vo svaloch. Pečeň dokáže vytvoriť glukózu aj z ostatných zdrojov energie- bielkoviny, tuk.

Pankreas, orgán, ktorý sa nachádza medzi žalúdkom a chrbticou, pomáha telu pri trávení potravy. Trávenie zabezpečuje hormón zvaný inzulín, ktorý pomáha krvnej glukóze zabezpečiť dostatočnú starostlivosť pre všetky bunky vášho tela. Niekedy sa stane, že vaše telo nevyprodukuje dostatočné množstvo inzulínu, alebo inzulín nefunguje presne tak, ako by mal. Glukóza potom ostane v krvi a nedostane sa priamo k bunkám. Vtedy je hladina cukru v krvi príliš vysoká a môže spôsobiť cukrovku, alebo inzulínovú rezistenciu.

Ochorenie srdca

Najzávažnejším problémom spojeným s diabetom je ochorenie srdca. Ak trpíte cukrovkou máte dvakrát väčšiu pravdepodobnosť na vznik srdcových ochorení, alebo mŕtvicu, ako zdravý človek. Najlepší spôsob ako sa starať o svoje zdravie je pravidelne sa radiť so svojim lekárom, aby vaša hladina cholesterolu v krvi, krvný tlak a hladina glukózy v krvi bola v norme.

Inzulínová rezistencia- čo to je?

Inzulínová rezistencia je stav, keď telo vytvorí dostatočné množstvo inzulínu, ale bunky ho nedokážu efektívne využiť. Ak sa u vás objavila inzulínová rezistencia, máte zvýšené riziko vzniku cukrovky 2. typu, ochorenia srdca, alebo mŕtvice. V krvi sa síce vyskytuje zvýšené množstvo glukózy, ale ešte nie je dostatočne vysoké, aby sme mohli hovoriť o cukrovke.

Pomocou správnej diéty a miernej fyzickej aktivity môžete oddialiť, alebo zabrániť vzniku cukrovky typu 2. Pri správnej prevencii môžete dokonca hladinu glukózy v krvi vrátiť do normálu aj bez akýchkoľvek liekov.

Príznaky cukrovky

Niektorí ľudia s cukrovkou majú jeden, alebo viacero z týchto symptómov. Jediným spoľahlivým spôsobom ako zistiť, či trpíte cukrovkou, je vyšetrenie u vášho lekára. Vyšetrenie cukrovky sa vykonáva pomocou krvných testov.

 • pocit neustáleho smädu, najmä v noci
 • časté močenie- 3 až 4 litre za deň
 • zvýšený pocit hladu
 • ospalosť, vyčerpanie
 • pokles hmotnosti
 • infekcie v močovo-pohlavnej oblasti- zápaly močových ciest
 • pocit mravčenia v nohách
 • zhoršenie zraku- zhoršenie videnia do diaľky, rozmazané videnie
 • pomalé hojenie rán
 • suchá, podráždená pokožka

Typy cukrovky

Poznáme tri základné typy cukrovky- diabetes typu 1, diabetes typu 2, gestačný diabetes. U ľudí sa môže vyvinúť cukrovka v každom veku a postihuje rovnako obe pohlavia.

Diabetes typu 1

Diabetes typu 1, ktorý sa zvykne nazývať aj diabetes mladých, sa rozvíja najčastejšie u mladých ľudí, môže sa však vyvinúť aj u dospelých. Veľakrát sa objaví po prekonaní infekcie. Telo si vytvorí protilátky proti vlastným bunkám, ktoré sa snaží zničiť.

Liečba

 • užívanie liekov
 • výber zdravých potravín
 • dostatočná fyzická aktivita
 • kontrola krvného tlaku
 • kontrola hladiny cholesterolu v krvi

Diabetes typu 2

Diabetes 2. typu, inak nazývaný aj cukrovka dospelých, môže mať vplyv na ľudí v každom veku, dokonca aj na deti. Vyskytuje sa najčastejšie u ľudí v strednom veku a u starších ľudí. Zvýšená pravdepodobnosť vzniku cukrovky typu 2 je aj pri obéznych a málo aktívnych ľudí. Obvykle začína zvýšenou inzulínovou rezistenciou.

Je to stav, ktorý nastane, keď tuk, svalové a pečeňové bunky nedokážu dodať bunkám v tele dostatočné množstvo inzulínu. Výsledkom je zvýšená tvorba inzulínu v pankrease. Postupom času však pankreas nestačí vytvárať dostatočné množstvo inzulínu najmä po jedle. Pri cukrovke 2. typu sú príznaky menej výrazné- často prebieha v prvotných štádiách bez akýchkoľvek komplikácií.

Liečba

Liečba cukrovky 2. typu je rovnaká ako pri cukrovke typu 1. Snažte sa konzumovať zdravé potraviny, doprajte si dostatok pohybu, kontrolujte svoj krvný tlak a hladinu cholesterolu v krvi. Ak tieto opatrenia nepomôžu, poraďte sa so svojim lekárom o možnostiach liečby pomocou liekov.

Gestačný diabetes

U tehotných žien sa môže v priebehu tehotenstva rozvinúť gestačný diabetes. Je to spôsobené tehotenskými hormónmi, ktoré môžu viesť k inzulínovej rezistencii. Takmer všetky ženy trpia v tehotenstve inzulínovou rezistenciou. V prípade, že pankreas nevytvára dostatočné množstvo inzulínu v priebehu tehotenstva u tehotnej ženy sa objaví gestačný diabetes. Obézne ženy majú väčšiu pravdepodobnosť, že sa u nich objaví gestačný diabetes, ako u žien s normálnou hmotnosťou. To isté platí aj pre ženy, ktoré počas tehotenstva nadmerne pribrali.

Keď sa dieťa narodí obvykle sa gestačný diabetes vytratí. Avšak žena, ktorá počas tehotenstva trpela gestačným diabetom, má väčšiu náchylnosť k vzniku cukrovky typu 2 v priebehu života. Deti narodené matkám, ktoré trpeli gestačným diabetom počas tehotenstva, majú takisto väčšiu pravdepodobnosť vzniku cukrovky.