Diabetes mellitus 1. typu

Ak váš imunitný systém začne zabíjať bunky v pankrease, nazývané beta bunky (B-bunky), vtedy hovoríme o cukrovke 1. typu. Niektorí ľudia tento stav nazývajú aj sekundárny diabetes. Pozrime sa, ako diabetes ovplyvňuje život, aké sú dostupné možnosti liečby a čo je ideálna prevencia.

Čo je diabetes?

Diabetes 1. typu je autoimunitné ochorenie, pri ktorom je imunitný systém pripravený zničiť bunky pankreasu, ktoré produkujú inzulín prospešný pre organizmus. Vedci zatiaľ nevedia, čo spôsobuje túto imunitnú reakciu. Diabetes typu 1 je jednou z najčastejších chronických ochorení, ktoré sa objavujú najmä v detstve. Nástup ochorenia je obvykle veľmi rýchly. Ľudia, ktorí trpia diabetom 1. typu sú závislí na inzulíne každý deň po zvyšok svojho života.

Funkcia inzulínu

Inzulín je hormón, ktorý pomáha presunúť cukor, alebo glukózu, do tkanív v celom tele. Bunky ho následne využívajú ako palivo pre správnu funkciu tela. V prípade, že trpíte diabetom 1. typu, glukóza z krvi sa nepresunie do buniek v tele, pretože tam nie je prítomný inzulín. Namiesto toho sa inzulín hromadí v krvi. Tento stav spôsobuje zvýšenú hladinu cukru v krvi- to vedie k rôznym komplikáciám.

Koho postihuje

Diabetes 1. typu je pomerne vzácny. Postihuje rovnako mužov aj ženy. Približne len 5 % zo všetkých ľudí, ktorých trápi cukrovka, trpia diabetom 1. typu. Aj keď sa toto ochorenie najčastejšie začne prejavovať u mladých ľudí, ktorý nedosiahli vek 20 rokov, môže sa rozvinúť u každého človeka, bez ohľadu na vek.

Riziká

  • Dehydratácia- ak máte zvýšenú hladinu cukru v krvi je veľmi pravdepodobné, že budete častejšie chodiť na toaletu. Je to preto, že vaše telo sa chce zbaviť nahromadeného cukru v krvi častým močením. Dajte si preto pozor na dostatočný prísun tekutín (najmä čistá voda).
  • Strata váhy- časté močenie vedie k tomu, že sa z tela začnú vyplavovať aj potrebné živiny a kalórie. To je dôvod, prečo mnohí ľudia s vysokou hladinou cukru v krvi schudnú. Istú rolu v tom hrá aj dehydratácia.
  • Poškodenie organizmu- postupom času môže vysoká hladina glukózy v krvi poškodiť nervy a malé cievky v okolí očí, cievy obličiek a srdca.
  • Srdcové ochorenia- ak trpíte diabetom 1. typu, máte väčšiu šancu, že sa u vás prejaví kôrnatenie tepien, alebo ateroskleróza, čo môže viesť k srdcovému infarktu a mozgovej mŕtvici.

Diagnostika

Test glukózy je vhodný prakticky pre všetkých pacientov trpiacich cukrovkou. 50% ľudí, ktorí trpia cukrovkou ani nevie, že ju má. Hladinu cukru v krvi si môžete skontrolovať aj v pohodlí domova pomocou glukomera. Na výber je niekoľko druhov rôznych glukomerov, je na vás, ktorý si vyberiete. Meranie glukózy je pre diabetikov nenahraditeľnou súčasťou dňa.

Na meranie glukózy v krvi sa v súčasnosti používa najmä test HbA1c. Test sa vykonáva v špecializovaných laboratóriách a stačí k nemu malá vzorka krvi ako pri bežnom odbere. Hodnoty testov môžu preukázať, že ide o bežné riziko (HbA1c ≤ 6,5%), makrovaskulárne riziko (HbA1c > 6,5%), alebo mikrovaskulárne riziko (HbA1c > 7,5%).

Príznaky

Príznaky cukrovky 1. typu sú občas málo badateľné. Patria medzi ne napríklad častý pocit smädu, sucho v ústach a zvýšený pocit hladu, najmä po výdatnom jedle. Môžu sa prejaviť nevysvetliteľné bolesti v bruchu, nevoľnosť, až vracanie- s tým je spojená aj výrazná strata váhy, aj napriek zvýšenej konzumácií jedla.

Diabetes 1. typu spôsobuje aj vedľajšie problémy, ako napríklad retinopatiu, čo spôsobuje, že horšie vidíte a máte často rozmazané videnie. Môžu sa u vás prejaviť aj časté infekcie kože, močového ústrojenstva, či pošvy. Napriek neustálemu pocitu smädu môžete mať nutkanie častejšie močiť.

Vyššie spomenuté príznaky sú veľmi časté u ľudí, ktorých trápi cukrovka. Ak sa u vás vyskytne zvýšený pocit únavy, malátnosť, či slabosť, alebo sa u vás prejaví triaška, zmätenosť a dezorientácia, či zrýchlené dýchanie, je načase okamžite vyhľadať svojho lekára.

Liečba

Mnoho ľudí s cukrovkou prežije dlhý a plnohodnotný život. Kľúčom k dobrému zdraviu je udržať hladinu cukru v krvi v norme. Budete si musieť dávať pozor na správnu životosprávu a dostatok pohybu. Všetci ľudia, ktorí trpia diabetom 1. typu, musia používať inzulínové injekcie na kontrolu hladiny cukru v krvi.

Budete musieť pochopiť, ako strava ovplyvňuje hladinu cukru v krvi. Akonáhle budete vedieť, akú rolu hrajú v stravovaní sacharidy, bielkoviny a tuky, môžete si vytvoriť zdravý stravovací plán, ktorý pomáha udržiavať hladinu cukru v norme. S tým vám môže pomôcť váš lekár, alebo dietológ.

Kontroluj sa

Ideálna diabetická kontrola vyžaduje časté sledovanie hladiny glukózy v krvi, čo umožňuje správnu úpravu dávok inzulínu. Všetci pacienti s diabetom 1. typu by sa mali naučiť, ako sa sledovať a zaznamenávať svoje hladiny glukózy v krvi pomocou domáceho glukomeru- podľa týchto údajov si spolu s lekárom nastavíte správne dávkovanie inzulínu.

Problémy spojené s diabetom

Retinopatia

Retinopatia je očný problém, ktorý sa vyskytuje asi u 80% ľudí, ktorý trpia diabetom 1. typu. Aby sa tomuto problému zabránilo, je potrebné, aby ste pravidelne kontrolovali hladinu cukru v krvi, krvný tlak a hladinu cholesterolu v krvi.

Nefropatia

Poškodenie obličiek, inak nazývané nefropatia, je stav, ktorí sa vyskytuje asi u 20% až 30% pacientov trpiacich diabetom typu 1. Toto ochorenie sa prejaví postupom času, zvyčajne sa objavuje 15 až 20 rokov po diagnostikovaní cukrovky. Nefropatia môže viesť k ďalším závažným problémom, ako sú zlyhanie obličiek, alebo srdcové choroby.

Poškodenie nervov

Zlý krvný obeh, poškodenie nervov a kôrnatenie tepien, vedie k strate citlivosti a nedostatočnému prekrveniu nôh. To zvyšuje šancu na zranenie. Výnimkou nie je ani vznik otvorených rán, ktoré sa ťažko a dlho hoja- výnimkou nie je ani amputácia nohy. Poškodenie nervov môže spôsobiť vážne tráviace problémy, ako sú nevoľnosť, vracanie a hnačky.