Gestačný diabetes

Tehotenstvo je krásne obdobie v živote ženy a rastúce bruško vám pripomína vznik nového života. Tehotné ženy však počas tehotenstva musia prekonať niekoľko rôznych problémov, či už je to ranná nevoľnosť v prvom trimestri tehotenstva, opuch nôh, alebo vážnejší problém zvaný gestačný diabetes. Pozrime sa na to, čo ho spôsobuje diabetes počas tehotenstva, ako sa pred ním chrániť a ako zmierniť jeho príznaky.

Čo je gestačný diabetes?

Gestačný diabetes je typ cukrovky, ktorý sa vyvíja iba v priebehu tehotenstva. Diabetes znamená, že hladina cukru v krvi, inak nazývaná glukóza, je príliš vysoká. Telo využíva glukózu ako zdroj energie, preto príliš veľa glukózy v krvi nie je dobré pre matku, ani pre dieťa.

Gestačný diabetes sa obvykle diagnostikuje až v neskorej fáze tehotenstva. Ak sa u vás prejavili príznaky cukrovky v skorom štádiu tehotenstva, je viac než pravdepodobné, že ste trpeli diabetom ešte pred otehotnením.

Čo spôsobuje gestačný diabetes?

O gestačnom diabete hovoríme, ak vaše telo nedokáže vytvoriť dostatok inzulínu počas tehotenstva. Inzulín je hormón, ktorý sa tvorí v pankrease, čo je orgán, ktorý sa nachádza vzadu za žalúdkom. Inzulín pomáha telu použiť glukózu na energiu a pomáha takisto kontrolovať hladinu cukru v krvi.

Počas tehotenstva vaše telo začne produkovať viac hormónov a prechádza rôznymi zmenami, ako je napríklad priberanie na váhe. Tieto zmeny spôsobujú, že bunky v tele neefektívne využívajú inzulín, tento stav sa nazýva inzulínová rezistencia. Ak vaše telo nezačne vytvárať dostatok inzulínu, objaví sa u vás gestačný diabetes.

Liečba

Liečba gestačného diabetu môže pomôcť  k tomu, že vy aj vaše dieťa ostanete počas celého tehotenstva v poriadku. V prípade, že začnete okamžite kontrolovať hladinu glukózy v krvi, môžete ochrániť seba, aj svoje dieťa pred zbytočnými komplikáciami.

Ak trpíte cukrovkou 1. alebo 2. typu a uvažujete o dieťati, ešte pred otehotnením sa poraďte so svojim lekárom. Neliečený, alebo zle kontrolovaný diabetes môže spôsobiť vážne problémy vášmu nenarodenému dieťaťu.

Všetky tehotné ženy majú v neskorej fáze tehotenstva inzulínovú rezistenciu. Avšak niektoré, ženy trpia inzulínovou rezistenciou ešte pred začatím tehotenstva. To má za následok najmä veľká nadváha až obezita. U obéznych žien je väčšia pravdepodobnosť, že budú trpieť gestačným diabetom, pretože ich telo potrebovalo zvýšené dávky inzulínu už pred tehotenstvom.

Rizikové skupiny

Vaše šance na získanie gestačného diabetu sú vyššie, ak:

  • trpíte nadváhou, alebo obezitou
  • diagnostikovali vám cukrovku ešte pred otehotnením
  • vaše dieťa váži viac ako 4,5 kg
  • trpíte prediabetom, čo znamená, že vaša hladina cukru v krvi je vyššia
  • v rodinnej anamnéze sa vyskytol diabetes
  • trpíte syndrómom polycystických vaječníkov

Ak uvažujete nad tehotenstvom, ale trpíte obezitou, môžete znížiť šance na získanie gestačného diabetu zvýšením fyzickej aktivity a úpravou jedálnička. Týmito krokmi stratíte prebytočnú váhu, znížite hladinu glukózy v krvi na normálnu hodnotu a pomôžete vášmu telu zlepšiť schopnosť využiť inzulín.

Tolerančný test

Pri zdravej žene sa gestačný diabetes obvykle testuje medzi 24. a 28. týždňom tehotenstva. Ak máte väčšie šance dostať gestačný diabetes, váš lekár vás môže otestovať na diabetes hneď pri prvej návšteve po otehotnení. Ak sa hladina glukózy v krvi pohybuje nad normálnymi hodnotami, je možné, že ste trpeli diabetom ešte pred tehotenstvom.

Na diagnostiku gestačného diabetu sa využívajú krvné testy. V ordinácií vám odoberú vzorku krvi, ktorú následne odošlú do špecializovaných laboratórií na analýzu. Obvykle sa krv odoberá z ruky. Test prebieha tak, že hodinu pred odberom krvi vypijete sladký nápoj a po hodine sa skontroluje hladina glukózy v krvi. Ak sú výsledky nad vyššie, pravdepodobne budete musieť podstúpiť orálny tolerančný test.

Orálny glukózový tolerančný test

Pri tomto teste budete musieť dodržať pôst minimálne 8 hodín pred testom. Pôst znamená nič nejesť, ani nepiť sladené nápoje, s výnimkou vody. Pred začatím testu vám lekár skontroluje hladinu glukózy v krvi nalačno. Následne vypijete sladený nápoj. Vaša hladina glukózy v krvi bude skontrolovaná po 1 hodine, 2 hodinách a po 3 hodinách od vypitia nápoja. Tieto výsledky potom lekár skontroluje a posúdi, či ide o gestačný diabetes.

Vplyv na dieťa

Ak máte vysokú hladinu cukru v krvi, pretože váš diabetes nemáte pod kontrolou, vaše dieťa bude mať takisto vysokú hladinu cukru v krvi. Je vyššia pravdepodobnosť, že sa vaše dieťa počas života stane obézne, alebo sa uňho rozvinie diabetes 2. typu.

Hneď po narodení lekári urobia testy na kontrolu hladiny glukózy. Neliečený, alebo nedostatočne kontrolovaný diabetes môže spôsobiť rôzne problémy. Dieťa môže trpieť hneď po narodení nízkou hladinou cukru v krvi, tiež nazývaná hypoglykémia. Môžu mať problémy s dýchaním. Je vyššia pravdepodobnosť úmrtia dieťaťa tesne pred narodením, alebo v krátkom čase po narodení.

Gestačný diabetes a žltačka

Vaše dieťa sa môže narodiť so žltačkou. Žltačka je bežnejšia u novorodencov, ktorých matky trpeli gestačným diabetom počas tehotenstva. Novorodenecká žltačka obvykle zmizne sama, ale uistite sa, že vaše dieťa dostáva dostatočné množstvo materského mlieka, ktoré pomáha v boji so žltačkou.

Prehliadky

Dodržiavajte všetky dohodnuté prehliadky a konzultácie s lekárom. To, že sa cítite dobre neznamená, že by ste mali vynechávať kontroly. Ženy, ktoré trpia gestačným diabetom obvykle nemajú žiadne príznaky. Pri pravidelných prehliadkach bude váš ošetrujúci lekár na pozore už pri malom náznaku komplikácií s gestačným diabetom.

Prevencia

Ak zistíte, že ste tehotná, začnite uvažovať nad zdravším životným štýlom, ktorý bude prospešný pre vás, aj pre vaše dieťa. Naše tipy vám môžu pomôcť predísť vysokej hladine glukózy v krvi, alebo jej aspoň predísť.

  • Stravujte sa zdravo- zdravý stravovací plán vám pomôže kontrolovať hladinu glukózy v krvi. Mali by ste jesť veľké množstvo ovocia, zeleniny, celozrnných výrobkov, nízkotučných mliečnych potravín. Veľmi prospešné sú aj ryby, ktoré obsahujú omega 3 mastné kyseliny.
  • Fyzická aktivita- mierna fyzická aktivita vám takisto môže pomôcť pri problémoch s diabetom. Usilujte sa aspoň o 30 min. fyzickej aktivity minimálne štyrikrát do týždňa. Vyskúšajte rýchlu chôdzu, plávanie, tanec, zumbu, alebo aerobik. Môžete skúsiť aj posilňovacie cvičenia.
  • Obmedzte tuky- počas tehotenstva sa vyhnite konzumácií nenasýtených tukov, ktoré vášmu telu viac škodia, ako prospievajú. Zabudnite na rýchle občerstvenie, mastné a vyprážané jedlá. Doprajte si ich len občas v minimálnej dávke.
  • Kontrolujte priberanie- ak ste tehotná, priberanie na váhe je znamenie, že dieťa správne rastie a vyvíja sa. Opýtajte sa svojho lekára, koľko kilogramov by ste mali pribrať počas tehotenstva v jednotlivých týždňoch a sledujte svoje priberanie na váhe.