Prediabetes a inzulínová rezistencia

Inzulín je hormón produkovaný pankreasom, ktorý umožňuje, aby sa glukóza z potravy dostala do všetkých buniek v tele a následne je premenená na energiu. Inzulín hrá veľmi dôležitú úlohu vo funkcii tela (metabolizmus)- spôsob, akým telo využíva natrávenú potravu na energiu. S pomocou inzulínu bunky v celom tele absorbujú glukózu a použijú ju na energiu.

Glukóza v tele

Glukóza je forma cukru, ktorá vstupuje do krvného obehu. Akonáhle po jedle stúpne hladina glukózy v krvi, pankreas začne vylučovať inzulín do krvi. Inzulín a glukóza potom putujú v krvi do buniek v celom tele. Inzulín pomáha svalom, tuku a pečeňovým bunkám absorbovať glukózu z krvného obehu a tým znížiť hladinu glukózy v krvi. Taktiež stimuluje tkanivo pečene a svalov na ukladanie prebytočnej glukózy v krvi. Uložená forma glukózy sa nazýva glykogén. Inzulín taktiež znižuje hladinu glukózy v krvi, znížením hladiny glukózy v pečeni. U zdravého človeka sa hodnoty glukózy v krvi pohybujú v normálnom rozmedzí.

Príčina inzulínovej rezistencie

Inzulínová rezistencia vzniká, ak telo nevie správne reagovať na inzulín a bunky nedokážu ľahko absorbovať glukózu z krvného obehu. V dôsledku toho telo potrebuje pre správne fungovanie vyššie dávky inzulínu. B-bunky v pankrease sa snažia držať krok so zvýšeným dopytom po inzulíne. Postupom času môže viesť inzulínová rezistencia až k cukrovke 2. typu. Bez dostatočného množstva inzulínu sa totiž prebytok glukózy hromadí v krvi, čo vedie k vážnym zdravotným problémom.

Hoci presné príčiny inzulínovej rezistencie nie sú celkom známe, vedci sa domnievajú, že k nej prispieva najmä nadváha a nedostatok telesnej aktivity. Niektorí odborníci sa domnievajú, že za to môže prebytočný tuk okolo pása, ktorý môže byť primárnou príčinou inzulínovej rezistencie.

Zdravotné problémy spojené s nadváhou

Brušný tuk produkuje hormóny a ďalšie látky, ktoré môžu spôsobiť vážne zdravotné problémy, ako je vysoký krvný tlak, zvýšená hladina cholesterolu v krvi a kardiovaskulárne ochorenia. Brušný tuk hrá úlohu v rozvoji chronického, alebo dlhotrvajúceho zápalu v tele. Chronický zápal môže poškodiť telo bez akýchkoľvek príznakov a zmien na tele. Štúdie preukázali, že strata hmotnosti môže znížiť vznik inzulínovej rezistencie a cukrovky, alebo ich aspoň oddialiť.

Iné príčiny

 • časté užívanie steroidov
 • užívanie niektorých druhov liekov
 • vyskytuje sa často u ľudí vo vyššom veku
 • fajčenie
 • iné ochorenie
 • problémy so spánkom- spánkové apnoe

Spánkové apnoe

Syndróm spánkového apnoe je spánková porucha, ktorá sa vyznačuje poruchami dýchania v spánku.  Poruchy dýchania počas spánku môžu mať za následok rôzne závažné zdravotné problémy- cukrovka, obezita, srdcovo-cievne poruchy, metabolický syndróm. Môže viesť až k vážnym problémom so srdcom.

Medzi hlavné znaky patrí znížená pracovná výkonnosť, chrápanie, sucho v ústach, nadmerná únava počas dňa, bolesti hlavy a dočasné zastavenie dychu. Ľudia, ktorý trpia spánkovým apnoe sa často v priebehu spánku presunú z hlbokého spánku do ľahkého spánku, čo spôsobuje zlú kvalitu spánku. Ľudia, ktorí majú problémy so spánkom by sa mali poradiť so svojim lekárom.

Prediabetes

Prediabetes je stav, ktorý predchádza cukrovke, zvyšuje riziko kardiovaskulárnych chorôb a riziko onkologických ochorení. Prediabetes sa vyznačuje zvýšenou hladinou cukru v krvi, nedosahuje však hodnoty príznačné pre cukrovku. Nazýva sa aj hraničná glykémia nalačno, alebo narušenie glukózovej tolerancie. Prediabetes sa spája s vysokou hladinou cholesterolu, vysokým krvným tlakom, obezitou, alebo nízkou hladinou HDL cholesterolu. Štúdie ukázali, že u väčšiny ľudí, ktorí majú problém s predibateom sa v priebehu 10 rokov vyvinie diabetes 2. typu, ak nezmenia svoj životný štýl.

Príznaky

Inzulínová rezistencia a prediabetes nemajú zvyčajne žiadne príznaky. Ľudia často  ani nevedia, že trpia nejakou chorobou. Poskytovatelia zdravotnej starostlivosti by mali aj bez príznakov identifikovať osoby s vysokým rizikom vzniku týchto ochorení. U ľudí s ťažkou formou inzulínovej rezistencie sa môžu objaviť tmavé škvrny na koži, zvyčajne na zadnej strane krku, alebo tmavé prstence okolo krku. Škvrny sa môžu objaviť aj na lakťoch, kolenách, členkoch a v podpazuší. Tento stav sa nazýva akantóza.

Rizikové skupiny

 • v rodine sa vyskytol diabetes, alebo jeho formy
 • ľudia, ktorí nemajú dostatok fyzickej aktivity
 • ľudia, ktorým bol diagnostikovaný gestačný diabetes (rozvíja sa u matky a dieťaťa iba počas tehotenstva)
 • ženy, ktorých trápi syndróm polycystických vaječníkov
 • osoby, ktoré majú vysoký krvný tlak a zvýšený cholesterol v krvi

Ak sú výsledky testov v norme, je potrebné testy opakovať najmenej raz za tri roky. Pravidelné testovanie je dôležité pre včasnú diagnostiku ochorenia. Prediabetes obvykle dáva ľuďom čas na zmenu životného štýlu, aby predišli závažnejším ochoreniam.

Prevencia

Mnoho štúdií preukázalo, že nedostatočná fyzická aktivita spojená s inzulínovou rezistenciou často vedie k cukrovke typu 2. Najviac glukózy v tele spotrebujú svaly. Za normálnych okolností svalové tkanivá aktívne spaľujú uloženú glukózu a rezervy doplnia glukózou, ktorú získali z krvného obehu- to pomáha udržiavať hladinu glukózy v krvi v norme. Po cvičení sa výrazne zníži hladina glukózy v krvi. Cvičenie taktiež pomáha svalom absorbovať viac glukózy z krvi bez potreby inzulínu. Čím viac svalov telo má, tým je to lepšie pre udržanie správnej hladiny glukózy v krvi.

Vyhnite sa nezmyselným diétam a namiesto toho jedzte menšie porcie ako zvyčajne. Konzumujte dostatočné množstvo ovocia a zeleniny, celozrnné výrobky a obmedzte množstvo tuku, ktoré zjete. Nezabudnite na zvýšenie fyzickej aktivity a pravidelné cvičenie.

Usilujte sa cvičiť aspoň 30 minút niekoľkokrát do týždňa. Ak potrebujete schudnúť, tak si stanovte ciele, ktoré budete dodržiavať (napríklad schudnúť 0,5 kg týždenne). V prípade, že trpíte obezitou, mali by ste sa snažiť o dlhodobý cieľ.

Aby ste nebrali cvičenie ako povinnosť, nájdite si pohybové aktivity, ktoré najviac vyhovujú vášmu telu. Môžete vyskúšať aeróbne aktivity, ako sú rýchla chôdza, plávanie, chodenie po schodoch, tanec, aerobik, alebo veľmi obľúbená zumba.